ODLUKA O MINIMALCU IZAZVALA HAOS: Privrednici traže odgodu od 90 dana!

Konkretni zaključci koji će biti upućeni Vladi Federacije trebali bi biti definisani preko vikenda te prezentirani na sjednici Ekonomsko-socijalnog vijeća koja bi trebala biti održana u ponedjeljak.

  • Ekonomija

  • Prije 3h  

  • 0

Privrednici će uputiti Vladi Federacije zahtjev za stavljanje van snage uredbe o minimalnoj plati na razdoblje od 90 dana, dok u potpunosti ne budu razjašnjeni kriteriji i iznosi subvencija.

Ovoj je jedan od zaključaka sa sastanka u Zenici na kojem je raspravljano o ključnim ekonomskim pitanjima i izazovima s kojima se suočava privredni sektor nakon donošenja uredbe o minimalnoj plati.

Kraj januara i vrijeme obračuna januarske plate za privrednike dodatni su problem pa bi za mnoge isplata plaća sigurno mogla doći sa zakašnjenjem. Poslodavci navode da ne znaju kako obračunavati plaće i mogu li računati na subvencije.

“Još uvijek ne znamo šta će se dešavati i kako će se obračunavati i isplaćivati januarska plata. Imamo neke naznake, ali opet nemamo odluka”, istakao je Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH.

“Moramo biti svjesni koliko je Vlada neodgovorna da donese odluku 30. decembra, uoči nove fiskalne godine, bez ikakvih dodatnih pojašnjenja i uputa do kraja januara. Nedogovorno od strane Vlade”, dodala je Azra Atagić Ćatović, predstavnica neformalne grupe privrednika FBiH, izvještava Federalna.

Kažu i da su dobili dokument Vlade Federacije o kriterijima za najavljene subvencije i olakšice koje se odnose na obrte, mala i srednje preduzeća. Nadaju se dogovoru između poslodavaca i Vlade, a s druge strane, kako kažu, čekali su i na usvajanje budžeta Federacije u Domu naroda.

“One nisu pravo rješenje i nama je to jasno. Vlada će prihodovat nekih 470 miliona dodatnih sredstva u vanbudžetske fondove, prvenstveno PIO i zdravstvo, a s druge strane vraća nekih 150 miliona maraka. To je neka trećina novca. Sad je pitanje kako to rasporediti na najbolji način, da taj novac dobiju oni kojima je najpotrebniji s ciljem očuvanja radnih mjesta”, naglasio je Smailbegović.

Jedan od zahtjeva koji će poslodavci uputiti Vladi je stavljanje van snage odluke o mininalnoj plaći od 1.000 maraka na period od 90 dana.

“Rok Vladi za ispunjavanje naših uslova je petak - za sedam dana. Ukoliko ne usvoje ni jedan naš prijedlog i zahtjev, onda idemo u drugi dio mjera koje moramo poduzeti da bismo spasili privredu Federacije. Uporno ponavljamo iste zahtjeve - slažemo se da minimalna plata bude mininalno hiljadu maraka i veća, ali dupli doprinosi ne smiju biti povećanje doprinosa i poreza”, poručila je Atagić Ćatović.

Konkretni zaključci koji će biti upućeni Vladi Federacije trebali bi biti definisani preko vikenda te prezentirani na sjednici Ekonomsko-socijalnog vijeća koja bi trebala biti održana u ponedjeljak.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...