ISPRAVKA: Scholz nije najavio uvođenje vanrednog stanja u Njemačkoj

NAPOMENA: Portal "Slobodna Bosna" je 14.02.2025. objavio tekst pod naslovom "OLAF SCHOLZ POZVAO BUNDESTAG DA PROGLASI VANREDNO STANJE: 'Što prije treba da usvoji rezoluciju kojom se rat...'". Analizom portala Raskrinkavanje.me utvrđeno je da Scholz nije u Bundestagu pozvao na uvođenje vanrednog stanja već klasifikaciju rata u Ukrajini i njegovih posljedica po Njemačku kao "vanredne situacije” što bi se odrazilo i na povećanje finansijskih sredstava za odbranu.

  • Evropa

  • 14. Feb. 2025  21. Feb. 2025

  • 0

Njemački kancelar Olaf Scholz tokom govora u Bundestagu predložio je da se rat u Ukrajini i njegove ozbiljne posljedice po bezbjednost Njemačke i Evrope klasifikuju kao vanredna situacija.

Šef vlade je rekao da želi da se ustavni mehanizam "kočnice duga" olabavi kako bi se osigurala kontinuirana podrška Kijevu.

Unijeta u njemački Ustav, granica nalaže da vlada ne može da preuzme dugove u vrijednosti većoj od 0,35% godišnjeg BDP-a zemlje. Privremeni izuzeci su dozvoljeni "u slučaju prirodnih katastrofa ili vanrednih vanrednih situacija koje su van kontrole države", sve dok Bundestag podržava taj potez. To je, naprimjer, urađeno tokom pandemije Covid-19.

Govoreći na konferenciji za novinare, Scholz je rekao da "Bundestag što prije treba da usvoji rezoluciju kojom se rat u Ukrajini i njegove teške posljedice po bezbjednost Njemačke i Evrope klasifikuju kao vanredna situacija".

On je objasnio da bi to obezbijedilo da pomoć Ukrajini, "koja je danas važnija nego ikada, više ne dolazi na račun drugih obaveza koje naša država mora da ispuni prema sopstvenim građanima".

Kancelar je dodao da je američki predsjednik Donald Trump u pravu kada zahtjeva da evropske države članice NATO-a izdvajaju više za svoju odbranu, ističući da potrošnja vezana za vojsku "mora znatno više da poraste". Scholz je odbacio ideju da se potrebna sredstva mogu dobiti iz postojećeg budžeta.

Scholz je pozdravio telefonski razgovor predsjednika Trumpa sa ruskim kolegom Vladimirom Putinom u srijedu, ističući istovremeno da treba poštovati princip "ništa o Ukrajini bez Ukrajine i ništa o Evropi bez Evrope" .

Prema Kilskom institutu za svetsku ekonomiju, Njemačka je u periodu od januara 2022. do oktobra 2024. godine pružila Ukrajini pomoć od 11 milijardi evra (11,5 milijardi dolara), koja je postala drugi najveći donator poslije SAD.

U međuvremenu, usred odvajanja od relativno jeftine ruske energije i nekoliko drugih faktora, njemačka ekonomija se smanjila drugu godinu zaredom 2024. godine, prvi put u više od dvije decenije, navodi se u izvještaju koji je prošlog mjeseca objavio savezni zavod za statistiku zemlje Destatis.

Među sektorima koji snose najveći teret pada je i automobilska industrija zemlje.  

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...