KOD GRADSKOG SATA: Mirni protesti građana u centru Brčkog

Podršku najavljenim protestima u Brčkom pružio je predsjednik Udruženja građana “Demos” Božidar Jović, koji se posljednjih nekoliko godina kroz niz projekata bavi temom korupcije kao najvećim društvenim problemom.

  • Društvo

  • Prije 8h  

  • 0

Neformalna grupa građana Brčko distrikta BiH najavila je održavanje mirnih protesta u centru ovog grada, koji su zakazani u subotu, 15.02. u 5 do 12 – simbolično! Okupljanje je predviđeno kod gradskog sata.

Organizatori protesta u razgovoru za Plural naglašavaju da je skup prijavljen brčanskoj Policiji, uputivši poziv svim nezadovoljnim građanima da dođu u što većem broju i iskažu svoj stav o trenutnoj političko-društvenoj situaciji na području ove lokalne zajednice, ali i cijele Bosne i Hercegovine.

S obzirom na to da su danas zasjedali zastupnici u Skupštini Distrikta, ova neformalna grupa građana iskoristila je priliku da im uputi otvoreno pismo sa ukupno 14 pitanja odnosno zahtjeva čijim bi se ispunjavanjem, po njihovom mišljenju, poboljšalo stanje u ovoj lokalnoj zajednici.

altNeformalna grupa građana: Pismo skupštinskim zastupnicima

Podrška protestima

Podršku najavljenim protestima u Brčkom pružio je predsjednik Udruženja građana “Demos” Božidar Jović, koji se posljednjih nekoliko godina kroz niz projekata bavi temom korupcije kao najvećim društvenim problemom.

UG “Demos” Brčko godinama unazad ukazuje na sistemsku korupciju sa akcentom na zapošljavanje u javnom sektoru. Neformalna grupa građana koja organizuje protest je posljedica gubitka povjerenja građana u institucije i jedina logična akcija koja može nešto promijeniti nabolje. Oni žele da imaju kvalitetne zdravstvene usluge, najbolje obrazovanje za svoju djecu, pošteno i pravedno zapošljavanje u javnom sektoru, dobre puteve, realne cijene roba i usluga. Da bi dostigli ove ciljeve, ovakva intervencija civilnog sektora je nužna, kazo je Jović za ovaj portal.

Posljednji masovniji protesti u Brčkom organizovani su 2014. godine, potaknuti sličnim dešavanjima u nekoliko većih gradova Bosne i Hercegovine, ali su okončani bez konkretnih promjena, nakon čega se pojavila ogromna društvena apatija, uzrokovana osjećajima nemoći i beznađa, što je kao najštetniju posljedicu donijelo odlazak velikog broja ljudi sa ovih prostora u potrazi za boljim životom.

Borba studenata u Srbiji za pravednije društvo vratila je volju, motivaciju i nadu brojnim građanima u regionu, što se, nakon nekoliko većih gradova u BiH, reflektuje i na Brčko distrikt.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...