AKO TEŠKO GUBITE KILOGRAME: Kortizol bi mogao biti glavni krivac

Kratkoročno, kortizol je koristan jer nam pomaže nositi se s izazovima. Problem se javlja kada razina kortizola ostane povišena dulje vrijeme, što može uzrokovati povećano skladištenje masnoća, osobito u području trbuha, pojačan apetit i želju za slatkom i masnom hranom.

  • Zdravlje

  • 15. Feb. 2025  

  • 0

Ako ste nekad bili u situaciji da, unatoč redovitom vježbanju i zdravoj prehrani, kilogrami jednostavno ne padaju, možda je problem nešto drugo. Kortizol je glavni hormon stresa koji regulira šećer u krvi i metabolizam. Kada je u ravnoteži, pomaže nam nositi se sa stresom, no kronično povišene razine mogu potaknuti skladištenje masnoća, osobito na trbuhu, povećati apetit i usporiti metabolizam.

Kako kortizol sabotira mršavljenje?

Kratkoročno, kortizol je koristan jer nam pomaže nositi se s izazovima. Problem se javlja kada razina kortizola ostane povišena dulje vrijeme, što može uzrokovati povećano skladištenje masnoća, osobito u području trbuha, pojačan apetit i želju za slatkom i masnom hranom. Kortizol može usporiti metabolizam, što znači da tijelo troši manje kalorija. Također uzrokuje gubitak mišićne mase, što dodatno smanjuje potrošnju energije, kao i
probleme sa spavanjem, koji dodatno potiču apetit i želju za nezdravom hranom.

Visok kortizol potiče tijelo na skladištenje masnoća, posebno na trbuhu gdje specifični receptori olakšavaju njihovo nakupljanje. Također sprječava njihovu razgradnju, zbog čega trbušna masnoća može ostati tvrdoglavo prisutna unatoč dijeti i tjelovježbi, piše City Magazine.

Kako smanjiti kortizol?

Kortizol se može kontrolirati promjenom nekih navika.

San

Nedostatak sna povećava stres i kortizol. Ciljajte na 7-9 sati kvalitetnog sna svake noći. Smanjenje plavog svjetla (mobitel, računalo) prije spavanja također pomaže.

Izbjegavanje intenzivnih treninga

Intenzivan trening je koristan, ali previše kardija može podići kortizol. Umjesto toga uključite jogu, pilates ili šetnje za smanjenje stresa.

Uravnotežena prehrana

Izgladnjivanje i stroge dijete povećavaju kortizol. Jedite redovite obroke bogate proteinima, zdravim mastima i složenim ugljikohidratima. Namirnice poput lososa, avokada, orašastih plodova i tamne čokolade, u umjerenim količinama, posebno su korisne.

Meditacija i vježbe disanja

Već pet minuta dubokog disanja dnevno može značajno smanjiti kortizol. Isprobajte tehniku 4-7-8: udahnite kroz nos četiri sekunde, zadržite dah sedam sekundi i izdahnite osam sekundi kako biste se lakše opustili.

Izbjegavanje kofeina i alkohola

Kofein i alkohol mogu povećati razinu kortizola. Umjesto kave, probajte zeleni ili čaj od kamilice, koji djeluju smirujuće.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...