UOČI SUTRAŠNJIH IZBORA U NJEMAČKOJ: Evo šta kažu zadnje ankete

Nekoliko ispitivanja javnog mnijenja objavljenih jučer pokazuje različite rezultate koji bi doveli do različitih mogućnosti stvaranja koalicija nakon izbora.

  • Evropa

  • 22. Feb. 2025  

  • 0

Uoči sutrašnjih prijevremenih parlamentarnih izbora u Njemačkoj, ispitivanja javnog mnijenja i dalje vide demokršćansku Uniju CDU/CSU i njezinog kancelarskog kandidata Friedricha Merza kao favorite, no rezultati pokazuju da bi sastavljanje vlade moglo biti dugo i mukotrpno.

Nekoliko ispitivanja javnog mnijenja objavljenih jučer pokazuje različite rezultate koji bi doveli do različitih mogućnosti stvaranja koalicija nakon izbora.

Unija CDU/CSU po ispitivanju instituta Forsa može računati s podrškom 29 posto birača. U ispitivanju instituta Allensbach, načinjenog za nadregionalni dnevnik Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), Unija može računati s čak tri postotna boda više.

U trećem ispitivanju objavljenom na javnom servisu ZDF, Uniju je podržalo 28 posto ispitanih. Sva tri ispitivanja su obavljena na sličnom uzorku od 1500 ispitanih i polaze od mogućih odstupanja od tri posto, što konačni ishod i posebice mogućnosti poslijeizbornih koalicija čini vrlo otvorenima.

Dakle, ovo su postotci Unije CDU/CSU u posljednjim anketama:

  • Institut Fors - 29 posto
  • Frankfurter Allgemeine Zeitung - 32 posto
  • ZDF - 28 posto

CDU strahuje od "minus 30"

Ovisno o ispitivanju, Uniji bi bio potreban samo jedan koalicijski partner ili dva, što bi zbog razlika u mnogim političkim pitanjima bilo vrlo mukotrpno.

Spiegel Online analizira kako unutar demokršćanske Unije već vlada strah od "minus 30", tj. svakog rezultata ispod 30 posto. To bi, kako smatra Spiegel, oslabilo pozicije kancelarskog kandidata i predsjednika Kršćansko-demokratske unije (CDU) Friedricha Merza.

Mnogi procjenjuju da je upravo njegov riskantan potez, da prije nekoliko sedmica uz pomoć glasova Alternative za Njemačku (AfD) progura zakone za ograničenje migracija, aktivirao do tada neodlučne birače da svoj glas daju nekoj od stranka lijevo od centra.

Protesti protiv saradnje s AfD-om

U danima nakon Merzove sporne inicijative u Bundestagu, stotine hiljada ljudi je diljem Njemačke izišlo na ulice prosvjedujući protiv saradnje stranaka centra s desno-populističkim AfD-om.

Time se djelomice opravdava i oporavak stranke Ljevica koja se još prije nekoliko sedmica u ispitivanjima nalazila ispod izbornog praga od pet posto, a sada je u ispitivanjima stabilno iznad praga, u nekim ispitivanjima čak i na osam posto.

Cilj Unije je stoga rezultat iznad 30 posto kako bi bilo moguće stvaranje stabilne tzv. velike koalicije sa Socijaldemokratskom strankom Njemačke (SPD) aktuelnog kancelara Olafa Scholza.

Iako je demokršćanska opozicija protekle tri godine bila stalni kritičar rada vlade socijaldemokrata, zelenih i liberala, koja se zbog stalnih unutarnjih svađa početkom novembra i raspala, Unija još uvijek najviše dodirnih tačaka, pogotovo u osjetljivom političkom pitanju smanjenja nereguliranih migracija, ima upravo sa SPD-om, prenosi Hina.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...