Evropa
UGLEDNI BRITANSKI LIST PIŠE: Podrška Vučiću znatno opala, 55 odsto građana mu ne vjeruje
15. Mar. 20250
Ono što je najopasnije, prema navodima u članku, Trumpovi su tajni pregovori s Rusijom o budućnosti Ukrajine bez uključivanja bilo kojeg evropskog saveznika.
Svijet
27. Feb. 2025
0
U članku objavljenom u novinama Financial Times pod naslovom „Sjedinjene Američke Države su postale neprijatelj Zapada“ autor Martin Wolf osvjetljava radikalne promjene u američkoj vanjskoj politici tokom drugog mandata predsjednika Donalda Trumpa.
Wolf, glavni ekonomski analitičar novina, istakao je da je Trumpova administracija napustila svoju tradicionalnu ulogu predvodnika globalnog poretka i umjesto toga usvojila izolacijski pristup zasnovan na interesima, što je dovelo do nezapamćenog zbližavanja Rusije s drugim autoritarnim državama.
U članku se analiziraju tri glavna događaja iz protekle dvije sedmice, koji ukazuju na ovu duboku promjenu: objava američkog ministra odbrane Petea Hegsetha o odustajanju od vojne podrške Ukrajini i prebacivanje odgovornosti na Evropu, zatim govor potpredsjednika J. D. Vancea, u kojem je kritizirao evropsku demokratiju i na kraju Trumpovi direktni pregovori s Rusijom o budućnosti Ukrajine, ignorirajući evropske saveznike i ukrajinsko rukovodstvo.
Prema članku, Hegseth je 12. februara na sastanku NATO-a u vezi s Ukrajinom rekao da Sjedinjene Američke Države više nisu zainteresirane za evropsku sigurnost, već su fokusirane na zaštitu vlastitih granica i suprotstavljanje Kini.
U tom kontekstu, u članku je dovedeno u pitanje preovlađujuće mišljenje da SAD pruža veću podršku Ukrajini od evropskih saveznika. Autor članka se poziva na podatke Instituta za svjetsku ekonomiju Kiel, prema kojima ukupna pomoć Evrope Ukrajini nadmašuje američku.
Članak se osvrnuo i na izjave J. D. Vancea tokom Minhenske sigurnosne konferencije 14. februara, kada je izrazio zabrinutost zbog „opadanja demokratskih vrijednosti“ u Evropi, navodeći kao primjer odluku Rumunske vlade da poništi rezultate posljednjih izbora. Autor članka smatra da je takva kritika donekle licemjerna jer je i sam Trump pokušao poništiti rezultate američkih predsjedničkih izbora 2020. godine.
Ono što je najopasnije, prema navodima u članku, Trumpovi su tajni pregovori s Rusijom o budućnosti Ukrajine bez uključivanja bilo kojeg evropskog saveznika, pa čak i ukrajinskog rukovodstva. Hegseth je prethodno rekao da Ukrajina neće povratiti svoje međunarodno priznate granice niti će joj biti dozvoljeno da se pridruži NATO-u, što predstavlja očigledno američko popuštanje pred zahtjevima Moskve.
Prema članku, ovi pregovori se vode jednostrano, dok se evropskim državama nameće odgovornost za osiguranje provedbe bilo kakvog postignutog sporazuma. Autor članka smatra da ovaj zaokret označava kolaps koncepta „ujedinjenog Zapada“, koji je dominirao od kraja Drugog svjetskog rata.
Osim toga, u članku se navodi da je Trumpova administracija ekonomski iskoristila situaciju u Ukrajini jer su Sjedinjene Američke Države zahtijevale od Ukrajine 50 posto njenih resursa rijetkih minerala kao kompenzaciju za prethodnu vojnu pomoć, i to bez davanja ikakvih garancija za podršku ubuduće, na što je Ukrajina nedavno pristala.
Autor smatra, prenosi Al Jazeera, da ovaj pristup odražava Trumpovo sagledavanje rusko-ukrajinskog rata isključivo kroz prizmu trgovinskih interesa, umjesto da ga gleda kao strateško ili moralno pitanje.
Na kraju članka Wolf je upozorio na to da Sjedinjene Američke Države s Trumpovom administracijom više nisu garant postojećeg globalnog poretka, već sila koja je ravnodušna prema sudbini svojih tradicionalnih saveznika. Naglasio je da Evropa mora prihvatiti tu novu realnost jačanjem unutarnjih saradnji i povećanjem izdvajanja za odbranu, inače će postati sklona raspadu i dominaciji velikih sila.
Evropa
UGLEDNI BRITANSKI LIST PIŠE: Podrška Vučiću znatno opala, 55 odsto građana mu ne vjeruje
15. Mar. 20250
Regija
VELIKA ANALIZA ČUVENOG AMERIČKOG LISTA: Šta bi za Srbiju i njene najbliže susjede značio reizbor Donalda Trumpa
09. Jul. 20241
Regija
SLOŽNA BRAĆA Srpskim granatama tuku Ruse, Vučiću zarada ispred ljubavi
23. Jun. 20240
Politika
ANALIZA FINANCIAL TIMESA: Kako će se Bosna i Hercegovina pridružiti Evropskoj uniji
23. Mar. 20242
Ekonomija
EVO ZAŠTO GRAĐANI ODLAZE IZ ZEMLJE: Prosječna plata u BiH duplo manja nego u Sloveniji
Prije 1h0
Sport
BANJALUČANI IMALI MOTIV VIŠE: Borac savladao Sarajevo u derbiju kola
Prije 1h0
Vijesti
NOVI PROBLEMI ZA LAKTAŠKOG VOŽDA: Ruski mediji istražuju kriminal Dodikovih ljudi u Moskvi - Serdarova i Perovića (VIDEO)
Prije 2h0
Politika
MUHASILOVIĆ UZBURKAO JAVNOST: "Dodik se de facto već otcijepio, u tome će ga kad-tad slijediti i..."
Prije 2h0
Svijet
NEW YORK TIMES OTKRIO DRAMATIČNE DETALJE: Izrael se spremao za napad na iranska nuklearna postrojenja, Donald Trump povukao...
17. Apr. 20250
Svijet
ŠOK ZA DONALDA TRUMPA: Vrhovni sud SAD izdao naredbu da se odmah zaustavi...
Prije 12h0
Svijet
GORI NA BLISKOM ISTOKU: Nakon silovitog američkog udara na pobunjeničku luku, Huti napali Izrael...
18. Apr. 20250
Svijet
RADIKALNA ODLUKA: Državljanima Izraela izričito zabranjen ulazak u ovu zemlju, razlog je...
17. Apr. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.