DEMANT ADVOKATA SEMIRA HALILOVIĆA: "Niste provjerili navedene informacije"

Oglasio se Halilovićev advokat Sulejman Hadžibegović

  • Društvo

  • 25. Feb. 2025  01. Mar. 2025

  • 0

Nakon što su mediji objavili informaciju da ambasador Bosne i Hercegovine u Kataru Semir Halilović od aprila ove godine nije dolazio na posao, a za sve to vrijeme je uredno primao plaću koja iznosi više od 9.000 KM mjesečno.

Halilović je sebe pokušao predstaviti kao žrtvu “špijunske afere”, navodeći da se “unutar Ambasade BiH u Dohi već godinama unazad događaju teške zloupotrebe i nelegalni obavještajni rad, usmjeren protiv države”.

Kako saznaje Slobodna Bosna iz izvora u Predsjedništvu BiH, o Halilovićevom (ne)radu u Ambasadi tek je nedavno obaviješten kabinet člana Predsjedništva Denisa Bećirovića, zbog čega je Bećirović svakako planirao da ga razriješi dužnosti ambasadora. Svjestan toga da mu se sprema otkaz i osramoćen zbog medijskih napisa u kojima je razotkriven njegov nerad, Halilović se poslužio strategijom “napad je najbolja odbrana” i zdušno se bacio na kreiranje narativa o “paralelnim centrima moći” u bh. ambasadi.

Istovremeno dok se bavio sumnjivim “uređajima” u Ambasadi, Halilović je od Ministarstva vanjskih poslova BiH tražio da mu plate članstvo u Diplomatskom klubu za tri mjeseca u iznosu od 2.500 KM mjesečno, što podrazumijeva i korištenje sauna, masaža i drugih privilegija.

Svoje višemjesečno odsustvo s posla Halilović sada pokušava da opravda zdravstvenim problemima. Međutim, postavlja se pitanje zbog čega nije na vrijeme obavijestio MVP o tome da je spriječen da obavlja funkciju ambasadora kako bi na njegovo mjesto privremeno bio imenovan otpravnik poslova koji bi ga mogao zamijeniti?!

Na koncu, o “predanom i ozbiljnom radu” kojim se ovih dana hvali ambasador Halilović govori i činjenica da posljednja vijest objavljena na zvaničnoj web stranici Ambasade BiH u Kataru datira iz aprila 2022. godine! O Halilovićevim diplomatskim aktivnostima, "više od 100 sastanaka u zemlji prijema", te dočeku "desecima delegacija iz političkog, kulturnog, sportskog i javnog života" koje spominje u svom dopisu Bećiroviću i Konakoviću, nigdje nema nikakvog traga.

Poštovani Slobodna Bosna  i uredniče istog,

U svim navedenim izjavama svjesno ste, bez ikakve provjere informacije, s ciljem širenja defamacije, počinili klevetu prema mom klijentu, dr. Semiru Halilović, učinivši to pronoseći neprovjerene i netačne informacije. Visina plate, cijena i svrha Diplomatskog kluba, „nerad“, „nedolazak na posao“, neobavještavanje MVP da je moj klijent bolestan i da je trebao imenovati otpravnika poslova, kreiranje špijunske afere s ciljem zaštite od „otkrivanja nerada“ – sve predstavlja klevetu i sve do jedne neistinitu informaciju, krivonavodeći kontekstualiziranu, svjesno neprovjerenu i smještenu u tekst kako bi se moj klijent oklevetao. Također, prilikom prenošenja teksta i čitanja – nijednog trenutka niste provjerili navedene informacije niti pozvali mog klijenta. Nadalje, vaše klevetničke teze ste podržavali i sljedećim tvrdnjama, kao što su da je posljednja informacija koja je obavljena na web stranici ambasade iz aprila 2022. (čime dokazujete „nerad“ mog klijenta), te vašm tvrdnjom da se mom klijentu u Predsjedništvu BiH (kabinet D.Bećirovića) spremao otkaz što je potpuno netačno, izvan svih pismenih dokaza koje ste bili dužni provjeriti prije nego ste se upustili u klevetu.

Nadalje iz jedno- dva pasusa unutar teksta, očito je da Vam je bilo poznato saopćenje MVP-a da se moj klijent dr. Halilović nalazi na bolovanju, kao i da njegova plata ne iznosi više od 9.000KM, već 6.500KM, čime se otišli korak dalje u kleveti svjesno je počinivši i pored toga što su vam neke informacije bile znane.

S obzirom da su svi Vaši navodi netačni - o nedolasku na posao, neradu, diplomatskom klubu, visini plate, cijeni diplomatskog kluba i njegovoj svrsi, pripremi smjene, pokrivanju nerada špijunskom aferom i td. ovim putem vas pozivam da vaš tekst o mom klijentu odmah izbrišete, kao i sve objave vaših tekstova na Facebook, Instagram profilu i drugim profilima društvenih mreža, te da objavite izvinjenje kako je i objašnjeno u ovom dopisu.

Imajući u vidu naprijed navedeno, u cilju istinitog informisanja javnosti, molim Vas da objavite moj demant u cjelosti, kao i da preduzmete radnje koje će ukloniti klevetnički sadržaj.  Također, potrebno je da i svi drugi mediji koji su preuzeli naprijed navedene navode neistine putem Vašeg medija, objave ovaj demantij i da ih informišete da objave koje su preuzeli od vas uklone i objave ovaj demanti.

U protivnom, bit ćemo prinuđeni da klijentovo pravo na zaštitu od klevete ostvarimo putem nadležnog suda u Sarajevu, u smislu novčane naplate nematerijalne štete, zajedno sa pripadajućim zateznim kamatama, objavom sudske odluke o javnom demantu iznesenih kleveta prema mom klijentu i njegovoj porodici, brisanju klevetičkih tekstova i sl.

Također, dužnost mi je upozoriti Vas na okolnosti da će ostvarivanje prava mog klijenta, putem suda, stvoriti nepotrebne troškove vezane za plaćanje sudskih troškova i naknada za rad advokata u sudskom postupku, koje ćete u konačnici Vi snositi i bit ćete za njih tuženi.

S poštovanjem,

Advokat

Sulejman Hadžibegović

24.02.2025, Sarajevo

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...