SAD POSJEDUJE 20 B-2 BOMBARDERA: Poslali ih čak šest nadomak Irana

Snimke Planet Labsa od nedjelje pokazuju četiri B-2 bombardera i šest pomoćnih zrakoplova na pisti Diego Garcije.

  • Svijet

  • Prije 22h  Prije 21h

  • 0

Pentagon je poslao najmanje šest B-2 bombardera - što čini 30% flote stealth bombardera američkog ratnog zrakoplovstva - na otok Diego Garcia u Indijskom oceanu, što analitičari smatraju porukom Iranu usred ponovnih napetosti na Bliskom istoku.

Kako piše CNN, ovo raspoređivanje dolazi dok američki predsjednik Donald Trump i njegov ministar odbrane Pete Hegseth upozoravaju na daljnje akcije protiv Irana i njegovih saveznika, a američki zrakoplovi nastavljaju napade na pobunjenike Huti koje podržava Teheran u Jemenu.

Satelitske snimke privatne tvrtke Planet Labs, snimljene jučer, prikazuju šest bombardera na pisti otoka, kao i skloništa koja bi mogla skrivati dodatne letjelice. Na zračnoj bazi, koja je zajednička američko-britanska baza udaljena 3900 kilometara od južne obale Irana, nalaze se i tankeri te transportni zrakoplovi.

Snimke Planet Labsa od nedjelje pokazuju četiri B-2 bombardera i šest pomoćnih zrakoplova na pisti Diego Garcije.

"Poboljšanje odbrambene pozicije SAD-a u regiji"

Bez izravnog spominjanja B-2 bombardera, glasnogovornik Pentagona Sean Parnell potvrdio je da američka vojska šalje dodatne zrakoplove i "druge zračne resurse" u regiju kako bi poboljšala odbrambenu poziciju SAD-a u regiji.

"Sjedinjene Američke Države i njihovi partneri ostaju predani regionalnoj sigurnosti... i spremni su odgovoriti na bilo kojeg državnog ili nedržavnog aktera koji pokušava proširiti ili eskalirati sukob u regiji", rekao je Parnell.

CNN-ov vojni analitičar Cedric Leighton izjavio je da postavljanje ovako sofisticiranih bombardera vrijednih 2 milijarde dolara (1.85 milijardi eura) šalje signal američkim neprijateljima. "Ovo raspoređivanje B-2 bombardera jasno je osmišljeno kako bi poslalo poruku - možda nekoliko poruka - Iranu", rekao je bivši pukovnik američkog ratnog zrakoplovstva.

"Jedna od njih mogla bi biti upozorenje da prestanu podržavati Hutije u Jemenu. Druga poruka administracije Donalda Trumpa mogla bi biti da želi novi nuklearni sporazum (kao zamjenu za "loš" sporazum iz kojeg je Trump povukao SAD tijekom svog prvog mandata, op.a.), a ako Iran ne započne pregovore sa SAD-om, posljedice bi mogle biti uništenje iranskog nuklearnog programa", dodao je Leighton.

Trump je sredinom ožujka pojačao vojne akcije protiv Hutija, s napadima koji su prema podacima jemenskog Ministarstva zdravstva ubili najmanje 53 osobe i ranili gotovo 100 drugih. Napadi su nastavljeni dok Hutiji prijete američkim ratnim brodovima u regiji, tvrdeći da su njihovi napadi znak solidarnosti s Gazom koja trpi izraelsko bombardiranje.

U međuvremenu, Trump je zaprijetio dodatnim akcijama protiv Irana putem svoje društvene mreže Truth Social: "Prestanite pucati na američke brodove, a mi ćemo prestati pucati na vas. U suprotnom, tek smo počeli, a prava bol tek dolazi za Hutije i njihove sponzore u Iranu."

Trump također vrši pritisak na Iran da postigne dogovor o svom nuklearnom programu, dajući Teheranu rok od dva mjeseca za pregovore ili suočavanje s posljedicama.

Postoje "dva načina kako se može postupiti s Iranom: vojno ili dogovorom. Radije bih postigao dogovor jer ne želim nauditi Iranu", rekao je Trump prošlog mjeseca za Fox News.

Međutim, Iran je ovog tjedna odbacio bilo kakve izravne pregovore.

"Odlučne mjere"

"Ministar odbrane Pete Hegseth jasno daje do znanja da će Sjedinjene Američke Države poduzeti odlučne mjere kako bi obranile naše ljude ako Iran ili njegovi saveznici ugroze američko osoblje i interese u regiji", rekao je glasnogovornik Pentagona Sean Parnell.

Vojni analitičar Peter Layton izjavio je za CNN da raspoređivanje šest B-2 bombardera ukazuje na ciljeve koji nadilaze Hutije. "Šest bombardera ozbiljan je broj. Za duboko ukopane ciljeve Hutija dovoljna su dva ili tri, ali šest B-2 bombardera predstavlja značajan napor", rekao je Layton.

B-2 bombarderi mogu nositi Massive Ordnance Penetrator, bombu od 13.600 kilograma dizajniranu za uništavanje duboko ukopanih ciljeva poput iranskih nuklearnih postrojenja.

Parnell je također potvrdio da će nosač aviona USS Harry S. Truman ostati u regiji do kraja mjeseca kako bi nastavio napade na Hutije, dok se očekuje dolazak nosača USS Carl Vinson nakon završetka vježbi u Azijsko-pacifičkoj regiji.

Leighton je zaključio da prisutnost B-2 bombardera na Diego Garciji neće proći nezapaženo ni kod drugih globalnih sila poput Kine i Rusije jer Iran ostaje njihov saveznik.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...