KOLIKO VRIJEDE BH. FIRME VOJNE INDUSTRIJE: Ko Igmanu "puše za vratom"

Kada je riječ o rastu proizvodnje i kapaciteta, bh. kompanije prate globalni trend.

  • Ekonomija

  • Prije 4h  

  • 0

Nakon velikih turbulencija na političkom i ekonomskom planu, došlo je do rasta vrijednosti evropskih kompanija vojne industrije.
Razlog za to je jednostavan – vjeruje se da je vrijeme da Evropa ojača svoje vojne kapacitete kako bi se manje oslanjala na zaštitu iz SAD-a.

Kada je riječ o rastu proizvodnje i kapaciteta, bh. kompanije prate globalni trend. Mašine rade punom parom, traže se novi radnici i lokacije za nove pogone. Stoga je zanimljivo vidjeti koliko trenutno vrijede bh. vojne kompanije i da li i u tom segmentu prate svjetski trend.

BiznisInfo.ba je napravio analizu i ustvrdio da je vrijednost ovih kompanija potcijenjena – ako se uzmu u obzir njihovi prihodi i u nekim slučajevima dobit, ali i prespektiva za budućnost.

Razlog za to može biti dosta oštra politika Vlade FBiH kada je riječ o dobiti ovih kompanija, odnosno trend da se energija usmjerava u razvoj umjesto u profitabilnost, odnosno da se znatan dio dobiti reinvestira.

Naravno, to je dobro sa aspekta samih kompanija i privrede u cjelini, naročito jer je riječ o stratešom sektoru, ali ne toliko povoljno za druge dioničare.

Vrijednost kompanija smo izračunali na osnovu trenutne tržišne vrijednosti dionica, odnosno vrijednosti posljednje trgovine.

Najvrednija domaća vojna kompanija trenutno je Igman Konjic čija tržišna vrijednosti iznosi 104,2 miliona KM.

Igman je lani imao prihode od 179 miliona KM ali dobit od samo 1,5 miliona KM. Vlada FBiH najveći je dioničar sa udjelom od 51 posto. Drugi najveći dioničar s oko trećinom vlasništva u Igmanu je porodica Ahmetić koja stoji iza kompanije Hifa Petrol.

Prema prihodima, ali i izgledima za budućnost koji su dosta svijetli jer kompanija veoma mnogo reinvestira, vrijednost Igmana trebala bi biti višestruko veća.

No, niska dobit i još manja dividenda vjerovatno su razlog zbog čega vrijednost ove kompanije nije onolika kolika bi mogla biti.

Kompanija koja Igmanu “puše za vratom” je goraždanski Unis Ginex čija tržišna vrijednost trenutno trenutno iznosi 97,3 miliona KM.

Riječ je o firmi čija vrijednost najbrže raste, jer je početkom ove godine bila tek 68,6 miliona KM, dakle porasla je za oko 50 posto. Ako se trend nastavi, Ginex bi uskoro mogao postati najvrednija domaća vojna kompanija.

Prihodi Unis Ginexa lani su prvi put su premašili sto miliona KM, odnosno bili su 102 miliona maraka. Neto dobit lani je bila sjajnih 35,6 miliona maraka.

Većinski vlasnik s 51 posto dionica je Federacija BiH. Drugi najveći dioničar je goraždanski biznismen Halil Oković, vlasnik firme Okac.

Tržišna vrijednost Pretisa je 63,8 miliona KM, što je možda najveći apsurd cijelog domaćeg tržišta kapitala. Firma je lani imala prihode od 153,8 miliona maraka, ali je dobit bila čak 38,6 miliona KM.

Dakle, tržišna vrijednost firme je tek za oko 65 posto veća od godišnje dobiti, što je super niska cijena. No, treba naglasiti da kod ovih kompanija dobit nije isto što i zarada dioničara, odnosno da Vlada FBiH svake godine donosi odluku koliki dio dobiti će biti isplaćen dioničarima (taj dio se zove dividenda).

Podsjetimo da je većinski vlasnik Pretisa Federacija BiH sa 51 posto dionica. Prošle godine je firma Sikto d.o.o. Sarajevo stekla udio od 41,53 posto. Vlasnik ove firme je kompanija Sitko Acquisition iz Delawarea, SAD.

Još jedna podcijenje kompanija je bugojanski Binas čija je tržišna vrijednost trenutno 2,4 miliona maraka.

Kompanija Binas Bugojno imala je prošle godine ukupne prihode od 45,5 miliona KM te neto od 6,1 milion maraka. Kompanija se bavi proizvodnjom eksploziva. Dakle, tržišna vrijednost firme je mnogo manja od godišnje dobiti.

Federacija BiH je većinski vlasnik s 51 posto dionica. Firma Sikto d.o.o. Sarajevo koju smo već spominjali drugi je najveći dioničar sa 25,6 posto dionica. Dionice u Binasu stekla je kada i u Pretisu.

Kompanija BNT-Tvornica mašina i hidraulike Novi Travnik, trenutno ima tržišnu vrijednost od oko 25,2 miliona maraka.

Firma je lani imala ukupne prihode od 34,7 miliona KM, uz najbrži rast po tom osnovu od svih domaćih kompanija iz ovog sektora. Preduzeće je lani ostvarilo dobit od 2,47 miliona maraka.

Federacija ima 51 posto vlasništva a ostale dionice uglavnom drže investicijski fondovi. Osnovna djelatnost firme BNT-TMiH je proizvodnja raznih minobacača, haubica, ručnih bacača, bestrzajnih topova, tenkovskih topova i avionskih topova.

Vrijednost kompanije Pobjeda Technology Goražde (PTG), koja je u privatnom vlasništvu, je oko 20 miliona KM. Kompanija je lani imala ukupne prihode od 69,3 miliona KM a dobit je iznosila 4,5 miliona. PTG se bavi proizvodnjom municije.

Firma je 2022. i 2023. dobila nove vlasnika, a to su biznismeni Hamid Pršeš i Halil Oković, koji imaju značajne udjele i u Unis Ginexu. Ranije je većinski vlasnik PTG-a bila američka firma Grasso Holdings INC.

Tržišna vrijednost Tehničkog remonta Hadžići je 12,2 miliona KM ali je pitanje koliko je ova cijena realna jer dionicama ove firme dugo nije trgovano, kao ni dionicama Zraka u stečaju čija je tržišna vrijednost oko 1,4 miliona KM.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...