NAKON PAUZE U CARINAMA: EU planira povećati uvoz američkog plina

Europski zvaničnici su istaknuli da EU razmatra načine za objedinjavanje potražnje – proces koji bi omogućio kontinentu da postavlja veće, paneuropske narudžbe kako bi zadovoljio zahtjeve Bijele kuće, ali uz konkurentnije cijene.

  • Ekonomija

  • 14. Apr. 2025  14. Apr. 2025

  • 0

Europska unija (EU) će obnoviti svoju ponudu za povećanje kupovine američkog plina, vjerujući da je predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Trump sada spremniji za pregovore nakon privremene obustave ekonomskih tarifa koje su uzdrmale globalno tržište.

Blok planira ponovo pokrenuti pregovore o kupovini ukapljenog prirodnog plina (LNG) iz SAD-a i ponuditi konkretne prijedloge kako bi adresirao Trumpovo nezadovoljstvo transatlantskom trgovinom, kazala su trojica europskih zvaničnika upoznatih s pregovorima, koji su razgovarali za Politico pod uslovom anonimnosti.

Europski zvaničnici su istaknuli da EU razmatra načine za objedinjavanje potražnje – proces koji bi omogućio kontinentu da postavlja veće, paneuropske narudžbe kako bi zadovoljio zahtjeve Bijele kuće, ali uz konkurentnije cijene.

Ova ponuda nije nužno nova. EU pokušava uspostaviti dijalog s Trumpovom administracijom već mjesecima po ovom pitanju, ali diplomate tvrde da su njihovi pokušaji nailazili na konfuziju i nezainteresovanost u Washingtonu. Međutim, situacija se sada značajno promijenila – tržišta su doživjela veliki pad, a poslovni lideri traže od Trumpa da preispita svoju ekonomsku strategiju.

Nova prilika za pregovore?

“Ti prijedlozi su već neko vrijeme na stolu, ali nadamo se da sada postoji prilika za napredak”, rekao je jedan od europskih zvaničnika.

Od svog izbora u novembru, Trump je više puta insistirao da EU mora povećati kupovinu američke nafte i plina kako bi izbjegla trgovinski rat.

U utorak je dodatno podigao uloge uvođenjem 20 posto tarifa na europske proizvode, naglašavajući da kontinent mora potrošiti dodatnih 350 milijardi dolara na američku energiju kako bi kompenzirao ono što Trump vidi kao dugogodišnji trgovinski deficit.

Međutim, trgovinski odnos između SAD-a i EU zapravo je relativno uravnotežen kada se uzmu u obzir i robe i usluge.

Kasno u srijedu, Trump je ipak najavio 90-dnevnu pauzu na većinu globalnih tarifa, insistirajući da Amerika sada očekuje od svojih trgovinskih partnera da pregovaraju o uklanjanju trgovinskih barijera.

EU ovo vidi kao priliku da ponovo istakne svoju ponudu za kupovinu LNG-a. Zvaničnici su otvoreno govorili o želji da povećaju potrošnju američkog goriva, predstavljajući to kao način da kontinent konačno prekine sve energetske veze s Rusijom.

“U budućnosti ćemo kupovati više plina iz SAD-a”, rekao je europski komesar za energiju Dan Jorgensen u utorak, ističući pritom da kupovine moraju biti usklađene s ekološkim ciljevima bloka.

Izazovi kupovine LNG-a

Ipak, mogućnosti EU nisu neograničene. LNG na poslijetku kupuju kompanije, a ne vlade, i neke članice EU već su istakle da njihove kompanije uvoze maksimalne količine američkog plina.

Također, ostaje pitanje koliko bi sistem objedinjavanja potražnje bio efikasan. EU je pokrenula sličan sistem nakon ruske invazije na Ukrajinu 2022., nadajući se smanjenju visokih cijena plina. Međutim, vrlo malo kompanija se tada odlučilo na učešće.

Unatoč neizvjesnosti, objedinjavanje narudžbi privatnih kupaca i njihovo povezivanje s američkim dobavljačima moglo bi omogućiti bloku da uveze veće količine LNG-a.

Zabrinutost oko cijene LNG-a također ostaje u središtu razgovora.

EU zahtijeva da zemlje članice do 1. novembra svake godine napune svoje zalihe goriva do 90 posto kapaciteta, a vlade strahuju da bi ljetna potražnja za rezervama – od kojih će većina biti američke – mogla povećati troškove.

Zemlje članice EU žele ublažiti ta pravila, nadajući se da će fleksibilnost omogućiti manju ukupnu potrošnju na LNG.

U četvrtak je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen upozorila da će EU odgovoriti na ponovno uvođenje tarifa, ali za sada je istakla: “Želimo dati šansu pregovorima”.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...