Vijesti
PRAVNI EKSPERT MILAN BLAGOJEVIĆ ZATRESAO JAVNOST: "U Banjaluci se odvija pravi obavještajni rat oko privođenja Dodika" (VIDEO)
20. Mar. 20250
"Ove nejasnoće postaju još više zanimljive...", kaže Blagojević
Vijesti
17. Apr. 2025 17. Apr. 2025
0
Pravni stručnjak dr Milan Blagojević kaže da u vezi slučaja "Vijadukt" tri stvari nisu jasne:
1. kako je (otkud, na koji način) BiH pristala (i ko je u ime BiH to učinio, na koji način) da bude tužena u ovom sporu pred Centrom u Vašingtonu, kada BiH nije dodijelila Vijaduktu koncesiju 2004. godine, već je to učinila isključivo Republika Srpska;
2. da li je u koncesionom ugovoru između Republike Srpske i Vijadukta iz 2004. godine bilo to ugovoreno, da BiH, a ne Republika Srpska, bude strana u arbitražnom sporu ako do njega dođe;
3. da li je onda BiH potpisala takav koncesioni ugovor iz 2004. godine sa takvom arbitražnom klauzulom.
"Ove nejasnoće postaju još više zanimljive ako se uzme u obzir član 25. Pravila Internacionalnog centra za rješavanje investicionih sporova (Centar u Vašingtonu).
Iz tog člana proizlazi da je i Republika Srpska mogla biti tužena u konkretnom slučaju pred tim centrom, jer prema tom članu stranka u postupku može biti i uža teritorijalna jedinica unutar države", navodi u izjavi BN Blagojević.
On naglašava da su to pitanja koja bi morala biti istražena u sklopu predmeta koji je o aferi "Vijadukt" otvoren u Tužilaštvu BiH.
"Naime, kada se pažljivo pročita član 25. stav 1. Pravila postupka Centra u Vašingtonu, iz njega proizlazi da ako država, u ovom slučaju BiH, označi i obavijesti Centar da u konkretnom sporu nije ona stranka, već da je to neka njena uža teritorijalna jedinica (any constituent subdivision - kako stoji u tom stavu), onda ne može BiH biti tužena, već njena teritorijalna jedinica, a to je u ovom slučaju Republika Srpska", navodi Blagojević i dodaje:
"Da je tako postupila BiH, a nije, ne bi ni Centar mogao voditi postupak protiv nje nego protiv Republike Srpske", prenosi BN televizija.
Vijesti
PRAVNI EKSPERT MILAN BLAGOJEVIĆ ZATRESAO JAVNOST: "U Banjaluci se odvija pravi obavještajni rat oko privođenja Dodika" (VIDEO)
20. Mar. 20250
Vijesti
MILAN BLAGOJEVIĆ O PRIVOĐENJU DODIKA I OSTALIH: "Ako SIPA ili Sudska policija BiH neće ili ne mogu, EUFOR ima pravo na akciju, uključujući i upotrebu nužne sile"
14. Mar. 20250
Politika
PROFESOR MILAN BLAGOJEVIĆ ZVONI NA UZBUNU: "Dodik nastavlja da množi krivična djela, ovo je UBISTVO DRŽAVE"
06. Mar. 20250
Politika
PROFESOR I SUDIJA MILAN BLAGOJEVIĆ ZVONI NA UZBUNU: "Vlast nema pravo da zbog sebe stavlja na kocku sudbinu naroda i..."
23. Dec. 20241
Mini market
SRĐAN PUHALO O JEDNOJ DIPLOMI: "Sanja Vulić je toliko skromna osoba da neće da se hvali gdje je..."
Prije 19 min0
Hronika
STANJE NA CESTAMA U NAŠOJ DRŽAVI: Očekuje se pojačana frekvencija vozila, a zbog sanacije klizišta na dionici autoceste...
Prije 31 min0
Mini market
SLUČAJ "VIADUCT": Više od 500 radnika moglo bi biti kolateralna šteta, očekuju smanjenje plate za više...
Prije 45 min0
Evropa
NA METI ZELENSKOG SKORO STOTINU POJEDINACA I SUBJEKATA: "Danas smo proširili naše ukrajinske sankcije"
Prije 55 min0
Vijesti
KO BI GORE - SAD BI DOLE: Vukanović i Šarović spremni, smjena vlasti najviše će pogoditi...
17. Apr. 20250
Vijesti
OPARIĆE SE "BRACO", A BIĆE I ZA "SINOVE": Otkriveno od koga Vlada RS kupuje zgradu u Brčkom
16. Apr. 20250
Vijesti
KUVAJĆANI DONIRALI - BOSANCI KRALI: Nestalo 1,2 miliona eura koje je Kuvajt donirao Ambasadi BiH. Bivši ambasador Mehmed Halilović “ničeg se ne sjeća”...
17. Apr. 20250
Vijesti
KEMAL ADEMOVIĆ UZBURKAO JAVNOST: "Gospodin Čović pokušava da završi svoj dio posla, ne znam na koji način je to uspio..."
17. Apr. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.