ZANIMLJIVA RASPRAVA U NJEMAČKOJ: Smije li se Crkva miješati u dnevnu politiku?

Ambasadorica u Vatikanu Schavan je ukazala na djelovanje pape Ivana Pavla II koji je bio snažno povezan s opozicionim sindikatom Solidarnost i time utjecao na pad komunističkog režima u Poljskoj.

  • Evropa

  • Prije 5h  Prije 5h

  • 0

Unutar njemačke najjače političke stranke Kršćansko-demokratske unije (CDU), koja sastavlja novu njemačku vladu, razvila se u srijedu rasprava o tome smije li se Crkva u Njemačkoj miješati u dnevnopolitičke događaje.

Crkva je od samog početka bila politička, rekla je za javni servis RBB njemačka ambasadorica u Vatikanu Annette Schavan (CDU).

Ona je rekla kako od samog početka Crkvu krase dvije strane: duhovna i ona koje se brine o stanju u svijetu.

"Ova dva aspekta se ne mogu razdvajati", rekla je Schavan.

"Ne plaćam poraz da bi mi crkva govorila koliko brzo smijem voziti po autocesti", dodala je.

Ona je time reagirala na kritiku svoj stranačke kolegice i nove predsjednice Bundestaga Jule Kloeckner koja je kritizirala Crkvu zbog prečestog miješanja u dnevnopolitička pitanja.

"Crkva ne bi smjela biti jedna u nizu nevladinih organizacija", rekla je Kloeckner reagirajući na redovite komentare jedne od dviju glavnih njemačkih Crkava, katoličke i protestantske, na politička kretanja u Njemačkoj.

"Jasno je da se Crkva smije izjašnjavati o svemu pa tako i o uvođenju općeg ograničenja brzine na autocestama, ali je za to ne želim pod svaku cijenu finansirati svojim crkvenim porezom", rekla je Kloeckner.

Kritika Crkve za djelovanja tokom pandemije

Kloeckner, bivša ministrica poljoprivrede u kabinetu Angele Merkel, koja je i sama studirala katoličku teologiju i aktivna je u laičkim crkvenim gremijima, smatra da se od Crkve očekuje da u svakodnevici pruža riječ utjehe i doprinese stabilnosti.

"Tokom pandemije koronavirusa Crkva je ipak mogla djelovati više u smjeru stabilnosti i moralne podrške", rekla je Kloeckner.

Izjave nove predsjednice Bundestaga, što je prema Ustavu po položaju protokolarno druga pozicija u zemlji iza predsjedničke i ispred kancelarske, kritizirali su i socijaldemokrati i zeleni.

"Zašto se Crkva ne bi smjela izjašnjavati u vezi lede nepravde, socijalne kohezije i ljubavi među bližnjima? To su egzistencijalna pitanja današnjice", rekla je predsjednica zastupničkog kluba stranke Zeleni Britta Hasselmann.

Što bi bilo da Ivan Pavao II nije bio angažiran?


Ambasadorica u Vatikanu Schavan je ukazala na djelovanje pape Ivana Pavla II koji je bio snažno povezan s opozicionim sindikatom Solidarnost i time utjecao na pad komunističkog režima u Poljskoj.

"Nikome tada ne bi palo na pamet da kritizira političke aktivnosti pape", rekla je Schavan.

Ona je zaključila kako Crkva sigurno zauzima stavove koji nekima ne odgovaraju, ali da to ne znači da Crkvi treba zabraniti komentiranje političke svakodnevice, prenosi Hina.

Crkva je u posljednje vrijeme kritizirala antimigracijski pravac buduće vlade demokršćanskog kancelara Friedricha Merza, koji želi zatvoriti granice za sve useljenike bez potrebnih dokumenata pa i one koji u Njemačku dolaze kako bi potražili zaštitu.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...