POSLJEDICE SCHMIDTOVE ODLUKE: SNSD ne(će) izaći na sljedeće izbore?

I dok se raspravlja o načinima provođenja nove odluke, i dalje je tema neuspješni pokušaj SIPA-e da Dodiku uruči nalog Suda BiH za privođenje. Iako se Dodik ne osjeća kao bjegunac, mnogi smatraju da će do lišavanja slobode kad-tad doći.

  • Politika

  • Prije 6h  Prije 6h

  • 0

Na meti Tužilaštva Bosne i Hercegovine je i ministar pravde Republike Srpske Miloš Bukejlović. Razlog je nepoštivanje odluke Ustavnog suda BiH koja se tiče formiranja entitetskog VSTV-a. A problemi tek slijede za SNSD i Ujedinjenu Srpsku. Prosječno 70 posto od ukupnih prihoda stranke dobijaju iz javnih budžeta. Shodno tome, nova odluka visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta bi mogla oštetiti rad stranaka predsjedniak RS Milorada Dodika i predsjednika Narodne skupštine RS Nenada Stevandića. Ipak, čelnici RS-a kažu da na području entiteta odluku neće provoditi. No, strahuje Dodik da Centralna izborna komisija BiH ne zabrani kandidaturu SNSD-a na sljedećim Općim izborima koji će se održati naredne godine u našoj zemlji.

Da se odluka visokog predstavnika o zabrani budžetskog finansiranja SNSD-a i Ujedinjene srpske neće provoditi na području entiteta najavljuju upravo lideri stranaka, inače osumnjičeni za rušenje ustavnopravnog poretka. Ponovo vrijeđajući visokog predstavnika i najavljujući nastavak provođenja neustavnih zakona entitetskog parlamenta.

“Ja sam ovo morao da kažem jer smo došli do tragova kako su pisani dokumenti za konclogore da je na isti način pisan jučer dokument o zabrani finansiranja, odnosno, otimanju imovine drugih političkih partija o kojima se mi ne možemo žaliti sudu ni domaćem ni međunarodnom”, naveo je Nenad Stevandić, predsjednik NSRS i Ujedinjene Srpske.

“Ostajemo pri odlukama Narodne skupštine, Schmidt je nelegalan on ne može donositi nikakve odluke, njegove odluke nemaju niti mogu proizvesti pravno dejstvo. Ono što ćemo nakon ovoga učiniti jeste da ćemo uozbiljiti naše organe kontrole”, kazao je Milorad Dodik, predjednik Republike Srpske i SNSD-a.

Deklarativno Dodik ne strahuje od posljedica Schmidtove odluke, ali se pribojava da bi Centralna izborna komisija mogla zabraniti kandidaturu SNSD-u na narednim izborima. Iz ove institucije, kažu, izjave političara ne komentarišu. Dok podršku visokom predstavniku pružaju Delegacija Evropske unije, Velika Britanija, pa sad i matična Njemačka, uz političke aktere iz Federacije BiH, bez stava HDZ-a, opozicija iz RS-a o položaju OHR-a bliža entitetskim vlastima.

“Mi se zalažemo za zatvaranje kancelarije OHR-a i mi se ne radujemo ničijim sankcijama prema bilo kome u bilo kom pogledu, ni personalnim ni za političke partije”, naglasio je Nenad Vuković, delegat u Domu naroda BiH (PDP).

No, da su za zatvaranje kancelarije već davno predviđeni koraci koji moraju biti ispunjeni, podsjećaju iz OSCE-a.

“Ured visokog predstavnika nikad nije zamišljen kao stalni, nego da postoje koraci koje će akteri napraviti u ovoj zemlji i da onda taj ured više neće biti potreban”, naglasio je Brian Aggeler, šef Misije OSCE-a u BiH.

Iako sankcionisani tvrde da odluku banke u RS-u neće provoditi, sankcije su odlukom predviđene i bankama ukoliko to ne učine. A veliki postotak ukupnih prihoda objema strankama dolazi upravo iz budžeta. Više od dva miliona KM u prošloj godini dodijeljeno je SNSD-u, a Ujedinjenoj Srpskoj skoro 400.000 KM. Iz Transparency Internationala, ipak, podsjećaju na brojne crne fondove.

“Imamo ogroman dio finansiranja koji dolazi iz nepoznatih izvora i gdje se ne znaju tačni iznosi. Kroz različite vrste takozvanih crnih fondova, gdje se zapravo omogućava strankama da posluju i u gotovini i da to ne prijavljuju sve i ne stavljaju na svoje račune, da to ne prijavljuju sve u svojim finansijskim izvještajima”, istakla je Ivana Korajlić iz Transparency Internationala u BiH.

I dok se raspravlja o načinima provođenja nove odluke, i dalje je tema neuspješni pokušaj SIPA-e da Dodiku uruči nalog Suda BiH za privođenje. Iako se Dodik ne osjeća kao bjegunac, mnogi smatraju da će do lišavanja slobode kad-tad doći.

“U ovakvim situacijama treba pregovarati kad god se može, da ne dođe do upotrebe fizičke snage, a pogotovo vatrenog oružja. Tad ne možemo više kontrolirati koja će biti šteta, ko će biti lišen života, slobode i tako dalje”, dodao je Nedžad Korajlić, šef odsjeka za sigurnost pri CEPS-u Kiseljak.

“Oni koji kažu da je zadatak policajaca da poginu hapseći Milorada Dodika oštro osuđujem takve izjave. Puna podrša akcijama SIPA-e, ovo ćete gledati siguran sam i u buduće”, stava je Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova BiH.

U SDA smatraju da ovakve akcije SIPA-e samo pomažu da lista osumnjičenih za rušenje ustavnopravnog poretka postane duža.

“Cijenim da treba prepustiti profesionalcima u institucijama BiH prije svega Tužilaštvu i policijskim agencijama da izvše kvalitetnu procjenu kako ne bi došlo do nekih neželjenih posljedica. Ono što trenutno Miloradu Dodiku pomaže jeste dalja eskalacija”, mišljenja je Safet Softić, predsjednik Glavnog odbora SDA.

Ipak, djelimično za krizu krive i Trojku, dodajući da sve dodatno zabrinjava i najavljeni novi Ustav RS-a, dok je rad vlasti zbog odnosa u Domu naroda BiH blokiran, a napredak na putu ka Evropskoj uniji stopiran.

(N1)

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...