SKROMAN OBRED UKOPA: Papa Franjo pokopan u bazilici svete Marije Velike! (FOTO)

Drveni kovčeg pape Franje nakon sprovodne mise unesen je u baziliku svetog Petra, nakon čega je u procesiji prevezen u baziliku svete Marije Velike gdje je i pokopan u privatnom obredu koji je bio zatvoren za javnost.

  • Vijesti

  • Prije 5h  

  • 0

Posljednji ispraćaj pape Franje, koji je umro u ponedjeljak u dobi od 88 godina, održao se u subotu u Vatikanu. Započeo je na Trgu svetog Petra kada je iznesen njegov kovčeg iz Bazilike svetog Petra.

Drveni kovčeg pape Franje nakon sprovodne mise unesen je u baziliku svetog Petra, nakon čega je u procesiji prevezen u baziliku svete Marije Velike gdje je i pokopan u privatnom obredu koji je bio zatvoren za javnost.

Skroman obred ukopa

Na grobnoj ploči od ligurskog mramora ispisano je Franjino ime na latinskom “Franciscus”, a Papa je pokopan u grobnicu u podu, u maloj niši.

Čitav se ispraćaj odvijao po pojednostavljenoj proceduri, po želji pape.

Prema podacima italijanske policije, oko 140.000 osoba nalazilo se tokom mise za papu na Trgu svetog Petra i okolnim ulicama, dok je sam trg skoro u potpunosti ispunjen sa 40.000 prisutnih. Procjene Vatikana govore o 250.000 ljudi.

Misu za papu Franju predvodio je dekan Kardinalskog zbora kardinal Giovanni Battista Re, a sprovodnoj misi prisustvovalo je 55 predsjednika, 12 vladajućih monarha i 130 službenih delegacija.

Posljednji papa pokopan u bazilici svete Marije Velike bio je Klement IX. davne 1669. godine.

Ko je prisustvovao sahrani?

Blizu 250.000 ljudi prisustvovalo je ceremoniji na prostranom trgu ispred bazilike svetog Petra. Prisutno je bilo oko 50 šefova država, uključujući američkog predsjednika Donalda Trumpa i 10 vladajućih monarha. Čelnici iz Italije, Francuske, Njemačke, Velike Britanije, Ukrajine, Brazila, institucija EU-a i Franjine domovine Argentine također su došli na sahranu pape Franje.

U Vatikanu je bila i delegacija BiH koju čine predsjedavajuća Vijeća ministara BiH Borjana Krišto, predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović i član Predsjedništva BiH Denis Bećirović.

Zatvaranje kovčega

Nakon završetka mimohoda građana koji su mu željeli odati počast, Franjin kovčeg zapečaćen je u petak navečer na privatnoj ceremoniji koju je vodilo osam kardinala. Papino lice prekriveno je bijelim svilenim velom, a tijelo poškropljeno svetom vodom.

Papinski predmeti poput kovanica i medalja koje su kovane tokom njegovog pontifikata postavljeni su u kovčeg. U kovčeg je postavljen i poseban dokument s popisom ključnih tačaka njegovog 12-godišnjeg papinstva.

Franjo je zatražio da bude pokopan u jednostavnom drvenom kovčegu obloženom cinkom, za razliku od svojih prethodnika koji su pokopani u tri međusobno povezana kovčega od čempresa, olova i hrasta.

Pogrebna misa

U subotu ujutro papin kovčeg iznesen je iz bazilike na trg. Pogrebna misa počela je u 10 sati zborom koji je pjevao uvodne obrede na latinskom.

Italijanski kardinal Giovanni Battista Re održao je propovijed i predvodio misu koju je koncelebriralo 220 kardinala i 750 biskupa i svećenika u blizini oltara te više od 4.000 drugih svećenika koji su koncelebrirali na trgu.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...