MINISTAR ODBRANE BiH U BUDIMPEŠTI: "Klima podjela u BiH pogodna za maligne vanjske uticaje"

Također, Helez je ukazao i na važnost stavova i faktora međunarodne zajednice u BiH, uključujući aktivnosti NATO i EUFOR-a.

  • Vijesti

  • 25. Apr. 2024  25. Apr. 2024

  • 0

Ministar odbrane Bosne i Hercegovine Zukan Helez učestvovao je danas na sastanku ministara odbrane Centralnoevropske odbrambene saradnje i zapadnog Balkana - CEDC+WB (Central European Defence Cooperation + Western Balkans) u Budimpešti.

Na sastanku, čija je ključna tema Trenutni sigurnosni izazovi na zapadnom Balkanu i evropska i euroatlantska perspektiva regije, učestvuju najviši zvaničnici ministarstava odbrane punopravnih članica CEDC-a: Austrije, Hrvatske, Češke, Mađarske, Slovenije, Slovačke i Poljske u statusu posmatrača, te predstavnici zemalja Zapadnog Balkana: Albanija, Crna Gora, Sjeverna Makedonija, Srbija i Kosovo*.

Helez je tokom obraćanja skupu prvenstveno iskazao zahvalnost Mađarskoj, zemlji domaćinu sastanka, te mađarskom ministru odbrane Kristófu Szalay-Bobrovniczkyju, koji je predstavio prioritete mađarskog predsjedavanja Evropskom unijom.

- Pohvalno je i ohrabrujuće da je regionalna stabilnost i jasna evropska perspektiva zapadnog Balkana u samom vrhu prioriteta. Što se tiče sigurnosne situacije, kao i ostatak Evrope i svijeta, svjesni smo da je svaki dan novi izazov i nastojimo da radimo najbolje za našu državu, okruženje i šire - rekao je Helez.

- U Bosni i Hercegovini, ali rekao bih i u regiji zapadnog Balkana, tema ruske agresije i aktuelnih sukoba na Bliskom istoku su teme oko kojih se grade podjele. Upravo je takva klima vrlo pogodna za maligne vanjske uticaje koji odvraćaju pažnju i energiju od stvarnih ekonomskih i društvenih problema i potkopavaju reformsku i integracijsku agendu - poručio je ministar odbrane BiH.

Također, Helez je ukazao i na važnost stavova i faktora međunarodne zajednice u BiH, uključujući aktivnosti NATO i EUFOR-a.

Govoreći o porastu ilegalnih migracija, radikalnih i terorističkih ćelija, kampanji dezinformiranja i propagande, rekao je da se „na takve izazove trebaju naći kolektivni i dobro koordinirani odgovori unutar regije zapadnog Balkana i sa partnerima u EU i NATO.“

Helez je ukazao na strateški značaj Odluke Vijeća Europske unije za otvaranje pretpristupnih pregovora sa BiH, koji je, kako je rekao, „bio itekako potreban, posebno u svjetlu aktualne geopolitičke dinamike.“

Kada su u pitanju euroatlantske integracije, Helez je podsjetio da „BiH kao članica MAP-a ostaje jedan od najaktivnijih NATO partnera, intenzivno koristeći sve raspoložive alate Partnerstva, a sve u skladu sa jasno iskazanim integracijskim težnjama.“

Helez se zahvalio prijateljima i partnerima, uključujući i članice CEDC inicijative, koji kroz NATO-ovu Inicijativu za izgradnju odbrambenih kapaciteta DCB, Instrumenta za mir Evropske unije i bilateralno, pomažu u realizaciji planova razvoja i modernizacije Oružanih snaga i unapređenju interoperabilnosti, poručivši da se upravo kroz te projekte povećava sposobnost i otpornost odbrambenog sistema BiH.

Održan je danas i sastanak u formatu Graz/Krems pod predsjedavanjem Austrije i učešće zemalja zapadnog Balkana (WB) (Albanija, BiH, Crna Gora, Sjeverna Makedonija, Srbija) gdje se razgovaralo o statusu zajedničkih regionalnih projekata i perspektivama za naredni period, te mogućim pravcima djelovanja za buduću saradnju.

Helez se tom prilikom zahvalio austrijskoj ministrici odbrane Klaudiji Tanner za liderstvo u Kerms inicijativi, te se suglasio sa činjenicom da zajednički projekti, po pitanjima kurseva, obuka i centara za obuku, teku dobrom dinamikom i da daju podsticaj razvoju kapaciteta i sposobnosti institucijama i sistemima država učesnica i regije u cjelini, saopćeno je iz Ureda za odnose s javnošću Ministarstva odbrane BiH.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...