ŠTA KAŽE STRUKA: Jesu li vakcinisane osobe zaista sigurne od koronavirusa?

Sam broj antitijela ne govori mnogo o zaštićenosti nekog organizma nego su tu i ti "čistači" u našem tijelu.

  • Zdravlje

  • 04. Avg. 2021  04. Avg. 2021

  • 5

Kod koronavirusa, naročito kod novih sojeva, imunolozi još ne znaju koliko tačno vakcine štite od zaraze, jer mjerenje još nije definisano. Ali, sigurno je da će, čak i ako se zaraze, vakcinisanima biti mnogo lakše.

Vakcine koje se koriste, prije svega potiču stvaranje antitijela koja su usmjerena na tipičnu "bodljikavu" bjelančevinu virusa, koja prodire u naše ćelije.

Postojeći preparati to čine prilično dobro, bez obzira na to jesu li stvoreni "klasičnom", vektorskom metodom ili mRNA metodom, gdje se našim ćelijama "kaže" kakvo tačno antitijelo trebaju proizvoditi.

Kako je za "Deutsche Welle" objasnio imunolog Carsten Watzl s Leibnizovog instituta Tehničkog univerziteta Dortmund, već i delta soj virusa je smanjio djelotvornost vakcina.

Koliko tačno - tu ima različitih mišljenja: kod "klasične" vakcine kao što je "AstraZeneca", sa 66 posto na oko 60 posto, kod mRNA vakcine, kao što je "BioNTech/Pfizer", s više od 90 posto na 88 posto - ali iskustva iz prakse u Izraelu, koji je masovno koristio baš taj preparat i pažljivo bilježi razvoj, svjedoče i kako je "BioNTechova" vakcina djelotvorna protiv delta soja još u tek 64 posto slučajeva.

No, i Izraelci svjedoče kako je vakcinisanje prilično dobra garancija protiv razvoja teškog oblika bolesti kod bilo kojeg soja virusa: u 93 posto slučajeva će oboljenje proći bez većih problema. Tamo se razmišlja i o trećoj dozi tog preparata, ali još je mnogo otvorenih pitanja u borbi protiv tog virusa.

Ne jedan nego dva mehanizma protiv virusa

Kako za "Deutsche Welle" objašnjava imunolog Watzl, u "normalnim" okolnostima vakcinisanja, kao, naprimjer, protiv tetanusa, jednostavno se mogu prebrojati antitijela koja je naš organizam stvorio protiv nametnika: ako ih je iznad određenog broja, osoba je otporna, ako je ispod - onda nije. Ali, kod korone, to se, zapravo, još uopće ne može mjeriti.

Jer, postoje dva mehanizma kojima se borimo protiv koronavirusa: jedan su antitijela koja napadaju virus, ali ako virus ipak uspije prodrijeti i zaraziti ćeliju našeg organizma, onda je to posao za takozvane T-ćelije, koje eliminiraju zaražene ćelije u našem organizmu.

A to sve čini složenijim: "Broj samih antitijela ne govori nužno koliko smo dobro zaštićeni. Lako može biti da neko jedva da ima antitijela, dakle on se može zaraziti, ali da je reakcija njegovih T-ćelija toliko žestoka da ta zaraza prođe gotovo bez posljedica", kaže Carsten Watzl.

Drugim riječima: sam broj antitijela ne govori mnogo o zaštićenosti nekog organizma nego su tu i ti "čistači" u našem tijelu. Koliko ih je - i to se može izmjeriti, ali taj postupak je razmjerno kompliciran. Dodatni problem je i da ne postoji sloga među naučnicima o nekakvoj tačnoj granici, gdje bi se reklo da je sad neko siguran od korone.

Ne znamo, ali "mnogo i pomaže mnogo"

Ipak, velik broj samih antitijela je prilično dobra garancija da neko neće oboljeti od korone, čak i kad neko prođe zarazu "pjevajući" makar praktično uopće nema antitijela.

I iz drugih vakcinacija je poznato da najviše antitijela postoji nekoliko mjeseci nakon primanja preparata, ali onda se srazmjerno brzo njihov broj smanjuje - do određenog nivoa kad se taj pad znatno usporava. To ovisi i o starosti vakcinisanog i o mnogim drugim faktorima.

S druge strane, imunolog objašnjava i da, ako neko brzo nakon vakcinacije gotovo uopće nije stvorio antitijela, onda je vjerovatno da ta osoba spada u mali postotak vakcinisanih kod kojih preparat, jednostavno, "ne djeluje" i kako, zapravo, nisu zaštićeni.

No, kako sve to izmjeriti? Konačno, poznavanje tog faktora je onda povezano i s odlukama političara o mjerama zaštite i kojekakvim zabranama kako bi se spriječilo širenje pandemije.

Tu Carsten Watzel ne zna reći ništa konkretno. Činjenica jeste da "mnogo i pomaže mnogo" - dakle treća doza neće odmoći. Ali kako sve to izmjeriti, tu tek izražava optimizam: "Još ćemo doći do toga."

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 5

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...