IMATE PROBLEMA SA NESANICOM?: Postoji jednostavan trik da se riješite problema...

Nesanicu također obilježava i često buđenje tijekom noći, prerano buđenje bez mogućnosti ponovnog uspavljivanja ili loša kvaliteta sna zbog koje se ujutro osjećaš umorno i iscrpljeno.

  • Zdravlje

  • 17. Apr. 2025  

  • 0

Nesanica je česti problem koji pogađa milijune ljudi diljem svijeta i možeznačajno narušiti kvalitetu života. Za razliku od popularnog mišljenja da nesanica znači da osoba ne može zaspati, nesanicu također obilježava i često buđenje tijekom noći, prerano buđenje bez mogućnosti ponovnog uspavljivanja ili loša kvaliteta sna zbog koje se ujutro osjećaš umorno i iscrpljeno.

Uzroci mogu biti razni, no najčešće su povezani sa stresom (problemi na poslu ili u obitelji), lošim navikama spavanja (nepravilni ciklusi spavanja, korištenje mobitela u krevetu), zdravstvenim stanjem (kronična bol, depresija, hormonalna neravnoteža) ili pak konzumiranjem kofeina, alkohola i nikotina.

Stručnjaci tvrde kako je najvažnije ne tjerati se na spavanje ako san ne dolazi na oči. Od poremećaja spavanja češće pate žene starije od 60 godina. Nesanica ozbiljno utječe na kvalitetu života te povećava rizik od depresivnih i teških psihičkih poremećaja.

Jednostavan savjet

“Savjet je jednostavan. Treba ustati iz kreveta jer ćemo se samim ostankom u postelji uvesti u stanje dodatne razdražljivosti. Trebamo ustati, otići u drugu prostoriju, uzeti klasičnu knjigu, neko štivo i kad nam se krene spavati, ponovno se vratiti u postelju”, kaže doc. dr. Domagoj Vidović, pročelnik Zavoda za poremećaje spavanja za Novu TV.

Umjesto toga mnogi posežu za mobitelima koji im još više otežavaju situaciju, a brojni su koji konzumiraju tablete za spavanje i razne pripravke kako bi si pomogli. 

Ispričao je i anegdotu s odjela gdje je stigla žena žaleći se na nesanicu da bi se ispostavilo kako je problem njen suprug koji gromoglasno hrče. Problem su uspješno riješili te sad oboje spavaju. Uskoro će biti izdane smjernice za liječenje nesanice, no traje li razdoblje s poremećajima u spavanju duže od tri mjeseca potrebno je potražiti pomoć.

 

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...