Mini market
MOST HERCEGOVINA: “Da EU nije vidjela svoj direktni ekonomski i prometni interes u koridoru 5c, ne bismo nikad vidjeli ni kilometar ovog autoputa”
06. Sep. 20240
Ono na čemu, međutim, ovdašnje državne politike padaju, možda je i najvidljivije u Mostaru koji ne uspijeva provariti vlastite traume iz devedesetih, unatoč tome što je grad napravio ozbiljan iskorak ovih dana s oduzimanjem ulica ustaškim dužnosnicima i ubojicama.
Mini market
18. Jul. 2022 18. Jul. 2022
1
Piše: Dragan MARKOVINA
Prilično je buke proteklih dana, ponajprije u bosanskohercegovačkom entitetu Republika Srpska, proizvela izjava Visokog predstavnika Christiana Schmidta o tome kako bi se udžbenici iz historije u Bosni i Hercegovini morali uskladiti. Schmidt je to rekao u vrijeme obilježavanja godišnjice genocida u Srebrenici, a političari i javnost u RS-u su krenuli braniti nadležnosti entiteta i autonomiju odlučivanja, iako je svima bilo jasno u čemu je meritum stvari.
Međutim, problem s ovom pričom koja se odnosi konkretno na tretiranje ratova iz devedesetih u školskim udžbenicima, a suštinski se bavi politikama povijesti, je u tome što visoki predstavnik kuca na vrata koja su odavno blindirana. Svim pokušajima unatoč i naravno ne samo u Republici Srpskoj. Vratimo li se u daleku pretpovijest ovog problema vidjet ćemo da niti ambiciozno zamišljena trotomna ‘Historija naroda Jugoslavije’ nije uspjela biti dovršena, odnosno nikad nije objavljen treći svezak koji bi se bavio 20. stoljećem, jer su neslaganja među povjesničarima bila tolika da čak niti u socijalističkom razdoblju nije postojala mogućnost da se te suprotnosti usklade.
Devedesetih je Igor Graovac pokrenuo ‘Dijalog istoričara/povjesničara’, koji rezultirao s desetak zanimljivih svezaka sastavljenih od izlaganja na tim skupovima, nakon čega je na postjugoslavenskom prostoru uspostavljena suradnja nacionalističkih povjesničara, vidljiva možda najprije na primjeru potpore knjigama Bojana Dimitrijevića od strane tadašnjeg ministra kulture u Hrvatskoj, Zlatka Hasanbegovića. Uz ovu novonastalu suradnju, nastavljena je i suradnja antinacionalističkih povjesničara na skupovima, poput sarajevskog History festa, oko raznih izložbi i na najvidljivijoj ‘Deklaraciji: Obranimo povijest/ Odbranimo historiju’.
Međutim, ništa od navedenog nije rezultiralo ni najmanjim pomakom u državnim politikama povijesti, ponajmanje u Bosni i Hercegovini. Štoviše, kad je prije više od deset godina pokrenut najsuvisliji projekt po tom pitanju, a riječ je o zajedničkim čitankama iz povijesti u organizaciji Centra za demokraciju i pomirenje u jugoistočnoj Europi iz Soluna, čitava priča je naišla na nož i nikakvu implementaciju u školskim programima. Bez obzira što je u njima iskazan dosad najzreliji komparatistički pristup osjetljivim pitanjima i što su sve četiri čitanke, s temama: Osmansko carstvo, Nacije i države u jugoistočnoj Evropi, Balkanski ratovi i Drugi svjetski rat objavljene na albanskom, bosanskom, hrvatskom, grčkom, makedonskom, srpskom i turskom jeziku i javno dostupne na webu. Ali čak ni taj potpuno zaboravljeni hvale vrijedan projekt nije uspio obuhvatiti i ratove devedesetih godina, iako je pokušaj komparativnog pristupa koji bi učenicima ponudio različite poglede na uzroke i stvarnost tih ratova, ali uz puno uvažavanje činjenica i presuda suda u Haagu te na domaćim sudovima, bio koristan.
Što nas na koncu dovodi do pravog problema o kojem je ovdje riječ. U ovdašnjim historiografijama postoji dovoljan broj kompetentnih ljudi koji ionako već godinama rade zajedno i proizvode odlične studije te pokreću zanimljive projekte. Dakle, infrastruktura za izradu zajedničkih udžbenika posvećenih kritičkoj historiografiji postoji, ali je ona naprosto posve ignorirana od strane državnih politika i to će ostati tako još dugo vremena. Iz istog razloga, uostalom, jednostavno nije uspio nijedan projekt suočavanja s prošlošću pokrenut od strane nevladinih organizacija, pa ni onaj najbitniji ‘Rekom’, koji za cilj ima izradu popisa svih žrtava u postjugoslavenskim ratovima. Štoviše, taj projekt doživljava konstantne opstrukcije, jer bi se konačnim popisom žrtava poglavlje ratova zatvorilo i ubijeni se više ne bi mogli koristiti u dnevnopolitičke svrhe.
Ono na čemu, međutim, ovdašnje državne politike padaju, možda je i najvidljivije u Mostaru koji ne uspijeva provariti vlastite traume iz devedesetih, unatoč tome što je grad napravio ozbiljan iskorak ovih dana s oduzimanjem ulica ustaškim dužnosnicima i ubojicama. Naime, situacija koja se sada događa je ta da se na dva studija povijesti u gradu, onom na Univerzitetu Džemal Bijedić i na Sveučilištu u Mostaru, ne može naći niti dvocifren broj zainteresiranih studenata za studij povijesti. To pak znači samo to da nove generaciju nisu zainteresirane za državnu historiografiju, ali je upitno koliko to zapravo brine one koji odlučuju.
U svakom slučaju, logična Schmidtova ideja nema nikakve izglede za realizaciju u ovakvim političkim okolnostima.
(Peščanik.net)
Mini market
MOST HERCEGOVINA: “Da EU nije vidjela svoj direktni ekonomski i prometni interes u koridoru 5c, ne bismo nikad vidjeli ni kilometar ovog autoputa”
06. Sep. 20240
Regija
KOMENTAR DRAGANA MARKOVINE: “Najveća snaga Dragana Primorca je njegova nevjerovatna samouvjerenosti. I tu je identičan Milanoviću”
04. Avg. 20240
Regija
OSVRT DRAGANA MARKOVINE: Šta Vučić i opozicija mogu naučiti od Plenkovića
18. Jul. 20240
Vijesti
ŠOKANTAN ISTUP HERCEGOVAČKOG PROVINCIJALA: „Roman Dragana Markovine zlo je iskazano u riječima, ovih dana svjedočimo novom zlu…“
29. Feb. 202422
Hronika
UŽAS U SRBIJI: Preminuo učenik kojeg su vršnjaci pretukli metalnim šipkama
Prije 17 min0
Evropa
NIZOZEMSKI LIBERAL U EUROPSKOM PARLAMENTU POZIVA: "Sarađujom sa Trumpom u konačnom..."
Prije 21 min0
Regija
REŽIM POJAČAVA REPRESIJU: BIA u Zavodu za zaštitu spomenika
Prije 24 min0
Politika
ZASTUPNICA U PARLAMENTU FBiH UPOREDILA MARŠALA I PREMIJERA: "Tito za 18 sati izgradio most, a njegov pionir Nikšić..."
Prije 31 min0
Mini market
VRAG ODNIO ŠALU: Ekonomska blokada, gašenje računa, zatvaranje kompanija koje se povezuju sa vlasništvom sankcioniranih osoba, razlozi su zbog čega...
Prije 10h2
Mini market
SCENA IZ SARAJEVA OBIŠLA SVIJET: Brojni komentari na društvenim mrežama zbog nesvakidašnjeg prizora...
25. Nov. 20241
Mini market
MNOGIM POLITIČARIMA ĆE PRISJESTI: Pogledajte šta je američki ambasador Michael Murphy poručio u čestitki za Dan državnosti BiH...
25. Nov. 20243
Mini market
„PRESTANI BITI GLUP...“: Burne reakcije na društvenim mrežama, nakon što je Dodik spomenuo Vučića...
Prije 11h6
trenutak ...
Komentari - Ukupno 1
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.