TOTALNA RASPRODAJA: Bosna i Hercegovina masovno izvozi ugalj u...

Trend kupovine nastavio se i u prvom kvartalu 2023. godine kada je izvezeno 309.786 tona za 52,8 miliona maraka.

  • Ekonomija

  • 12. Apr. 2023  

  • 2

Bosna i Hercegovina izvezla je prošle godine šest puta više uglja nego u godinu ranije, a trend masovne rasprodaje ovog energenta započet u jeku svjetske energetske krize, nastavio se i u prva tri mjeseca 2023. godine.

Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH, prošle godine smo izvezli čak 958.152 tone mrkog uglja za koji je naplaćeno 144,3 miliona maraka, dok smo godinu prije izvezli “samo” 160.840 tona za 19,2 miliona maraka.

Najveći kupac i dalje je Srbija, u koju odlazi i do 80 posto mrkog uglja iz BiH, dok su Hrvatska, Austrija, Francuska i Mađarska kupci koji iz BiH nabavljaju daleko manje količine ovog energenta.

Kada se podaci pogledaju detaljnije, vidi se da je kupovina uglja u Srbiji ušla u “petu brzinu” u drugoj polovini prošle godine.

Ti podaci govore da je od 1. januara do 30. juna 2022. godine, Srbija od BiH kupila 109.214 tona mrkog uglja po cijeni od 15,4 miliona KM. U istom periodu godinu prije, Srbija je od nas kupila 46.482 tone za 5,9 miliona KM.

Nakon što je eksplodirala energetska kriza, od 1. jula 2022. godine do 31. decembra Srbija je u kupovini stigla do 958.152 tona uglja, što znači da je 850.000 tona kupljeno u drugoj polovini godine, dakle, osam puta više.

Trend kupovine nastavio se i u prvom kvartalu 2023. godine kada je izvezeno 309.786 tona za 52,8 miliona maraka.

Hipotetički govoreći, ako bi se ovaj trend nastavio zadatim tempom, do kraja godine bi količina mrkog uglja koji odlazi preko granice mogla da prebaci i 1,2 miliona tona.

Prema podacima Vanjskotrgovinske komore BiH mrki ugalj u Srbiju najviše izvoze rudnici iz Banovića, Foče, Ugljevika, Tuzle, Breze, Zvornika, Doboja, Živinica, Visokog i Brčko distrikta, izvijestio je Capital.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 2

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar
  • S

    Spektar1444

    Srijeda, 12.04.2023 u 08:37

    znam da su nasi politicari i direktori korumpirani i da ce prodati cijelu drzavu i sve sto se nalazi iznad zemlje i ispod zemlje na dubini od 2000 km ali samo da pitam Srbiju ,, JE LI VAS IMALO STID ;; ??? u ratu ste demontirali fabrike i odnijeli ih u Srbiju , umjetnine i kulturnu bastinu ste odnijeli preko Drine a Vijecnicu i muzeje i biblioteke ste nam zapalili . sada po bagateli kupujete ugalj . Da Boga da vam se taj ugalj u led pretvorio i da se smrznete umjesto sto se ogrijete . yebem vam mater svima . i onima koji prodaju i onima koji kupuju u uzimaju sve iz Bosne i uzimaju sve iz usta Bosancima. u paklu vam nece trebati bosanski ugalj. tamo cete goriti na plin.

  • S

    Spektar1444

    Srijeda, 12.04.2023 u 08:23

    nema nikakve potrebe da nas okupiraju 100 % i da moraju na nas da trose papir pa nam stampaju nove pare i nove dokumente /// ovako je puno bolje i jeftinije. uzimas iz BiH sve zivo kao da je tvoje , ugalj, drvo , voda struja, kamen , pijesak, rude minerali , hrana ......sve ode a nama ce ostaiti rupe provalije i pustinja .....
    jos jednom dokazana cinjenica da ce bosnjo i mater i Bosnu prodati za 100 maraka .
    ugalj nije nepresusan , to nije sljiva da sljedece godine rodi ponovo. nestace i uglja brzo a od tih rupa ce biti klizista i katastrofe ////

Prethodna

Sljedeća

1

trenutak ...