NEOČEKIVANO OTKRIĆE: Znanstvenici otkrili jednostavnu i jeftinu metodu koja uklanja 98 posto…

Nova tehnika mogla bi ponuditi skalabilno rješenje za ovo rašireno onečišćenje.

  • Zdravlje

  • 21. Avg. 2024  

  • 0

Zdravstveni rizici od onečišćenja plastikom, posebno mikroplastikom, ostaju nejasni, no otkriće da u vodi konzumiramo sitne komadiće plastike izaziva zabrinutost za opće zdravlje. Znanstvenici s američkog Univerziteta Missouri razvili su, međutim, potencijalno održivu i sigurnu metodu za uklanjanje mikroplastike iz vode.

Tim je u istraživanju koristio prirodne, nisko toksične tekuće sastojke kako bi izvukao približno 98 posto nanoskopskih polistirenskih kuglica iz slatke i slane vode. Proces uključuje otapalo dizajnirano da pluta na površini vode, slično ulju. Kada se pomiješa s vodom, to otapalo skuplja mikroskopsku plastiku i izbacuje je na površinu. Korištenjem pipete za uklanjanje gornjeg sloja, znanstvenici su uspjeli gotovo eliminirati nanoplastične kuglice iz kontaminiranih uzoraka vode. U slanoj vodi metoda je bila još učinkovitija, ekstrahirajući 99,8 posto mikroplastike.

Znanstvenici vjeruju da bi njihov pristup mogao pružiti isplativo i održivo rješenje za problem nanoplastike, dok nastavljaju usavršavati tehniku. S daljnjim razvojem, ta bi metoda također mogla pomoći u uklanjanju drugih zagađivača iz vode, kao što su vječne kemikalije.

Prethodne studije pokazale su da voda iz slavine i voda u bocama sadrže brojne nanoplastike, a procjene sugeriraju oko 240.000 nanoplastičnih čestica po litri vode u bocama. Te sićušne, bionerazgradive čestice mogu ući u prirodne ekosisteme kroz različite izvore, uključujući rijeke, poljoprivredne vode i otpadne vode. Nanoplastika je sada otkrivena u vodenim tijelima širom svijeta, od dubokog mora do udaljenih planinskih jezera.

Nanoplastika može poremetiti vodene ekosisteme i ući u prehrambeni lanac, predstavljajući rizike, i za divlje životinje, i za ljude, napominje hemičar Piyuni Ishtaweera, jedan od autora istraživanja koje je objavljeno u časopisu ACS Applied Engineering Materials.

Nova tehnika mogla bi ponuditi skalabilno rješenje za ovo rašireno onečišćenje.

-Naša strategija koristi malu količinu dizajnerskog otapala za apsorbiranje plastičnih čestica iz velike količine vode, objašnjava hemičar Gary Baker, isto tako jedan od autora navedenog istraživanja, piše Science Alert.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...