Društvo
CRNE PROGNOZE BH. STRUČNJAKA: Ukoliko se na poveća procijepljenost, FBiH mogla bi pogoditi epidemija...
15. Okt. 20221
Podaci i za Bosnu i Hercegovinu.
Zdravlje
Prije 10h
0
Broj slučajeva ospica udvostručio se 2024. i najviši je u zadnjih 25 godina, objavili su Svjetska zdravstvena organizacija i UNICEF pozivajući na poduzimanje mjera za povećanje razine cijepljenja koja je pala tijekom pandemije COVID-19.
Djeca mlađa od pet godina čine više od 40 posto od 127. 350 slučajeva prijavljenih prošle godine u regiji, koja uključuje 53 zemlje u Europi i središnjoj Aziji, stoji u saopćenju WHO-a.
-Ospice su se vratile i to je poziv na uzbunu, rekao je Hans Kluge, regionalni direktor WHO-a za Europu.
-Nakon pada pokrivenosti imunizacijom tokom pandemije covida-19, broj slučajeva ponovno je znatno porastao 2023. i 2024. Stope cijepljenja u mnogim zemljama tek se trebaju vratiti na razine prije pandemije, dodao je WHO.
Prema WHO-u, ospice su jedan od najzaraznijih virusa za ljude. Infekcije mogu uzrokovati komplikacije uključujući upalu pluća, encefalitis i dehidraciju te također oštetiti obrambenu memoriju imunološkog sustava protiv različitih patogena.
WHO je saopćio da je u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji i Rumunjskoj manje od 80 posto djece koja ispunjavaju uvjete primilo svoju prvu dozu cjepiva protiv ospica 2023. godine - daleko ispod stope pokrivenosti od 95 posto koja je potrebna da se spriječi izbijanje epidemije.
Rumunjska je prijavila najveći broj slučajeva u europskoj regiji 2024. godine, s 30.692 slučaja, a slijedi je Kazahstan s 28.147 slučajeva, dodaje se.
Svijet
VAŽNA PORUKA IZ BRUXELLESA: EU planira povećati podršku Siriji na oko 2,5 milijardi eura
Prije 8 min0
Hronika
KRVAVI PIR: Psi lutalice u bh. gradu zaklale 14 ovaca i 13 povrijedili
Prije 15 min0
Vijesti
SUD BiH ODGODIO STATUSNU KONFERENCIJU: Preminuo Zoran Tanasić, jedan od optuženih za ratne zločine u Donjem Vakufu
Prije 18 min0
Mini market
"TADA ĆEMO IMATI..." Igor Crnadak otkriva šta će se dogoditi ako bude potvrđena Dodikova presuda
Prije 18 min0
Zdravlje
DOBRO JE ZNATI: Dvije stvari smanjuju rizik od karcinoma debelog crijeva...
16. Mar. 20250
Zdravlje
NEOČEKIVANI REZULTATI NOVOG ISTRAŽIVANJA: Jedna stvar muškarcima utrostručuje rizik od debljine...
15. Mar. 20250
Zdravlje
BUDITE FIT DO LJETA: Uz pomoć ovog jednostavnog napitka kilogrami se sami tope...
Prije 23h0
Zdravlje
ALARMANTNO: Raste broj djece oboljele od ospica, u prošloj godini zabilježeno je...
Prije 10h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.