PIONIRSKI ZAHVAT KINESKIH LJEKARA: Klinički mrtvom muškarcu transplantirana svinjska jetra, funkcionirala je...

Svinjska jetra, dobivena od genetski modificirane minijaturne svinje Bama s ukupno šest genetskih promjena, funkcionirala je unutar ljudskog tijela deset dana, proizvodeći žuč i održavajući stabilan protok krvi

  • Zdravlje

  • 31. Mar. 2025  

  • 0

Transplantacija jetre jedan je od najkompleksnijih medicinskih zahvata, koji se izvodi kada pacijentova jetra prestane normalno funkcionirati zbog teških bolesti poput ciroze, raka jetre, akutnog zatajenja ili genetskih poremećaja.

Ovaj postupak često predstavlja jedinu mogućnost za preživljavanje pacijenata čija jetra više ne može obavljati vitalne funkcije, poput detoksikacije organizma, metabolizma hranjivih tvari i proizvodnje važnih proteina.

Najčešće se koriste jetre umrlih donora, no zbog velikog nedostatka organa, liječnici sve češće istražuju alternativne mogućnosti, uključujući presađivanje dijela jetre od živog donora i eksperimentalne metode poput ksenotransplantacije – presađivanja organa životinja u ljude.

U tom kontekstu, nedavni uspjeh kineskih znanstvenika, koji su prvi u svijetu transplantirali genetski modificiranu svinjsku jetru čovjeku, mogao bi predstavljati revoluciju u medicini i donijeti nadu tisućama pacijenata koji čekaju na spas.

Ova pionirska operacija izvedena je na 50-godišnjem klinički mrtvom muškarcu u bolnici ‘Xijing‘ Medicinskog sveučilišta zračnih snaga u Xi’anu. Svinjska jetra, dobivena od genetski modificirane minijaturne svinje Bama s ukupno šest genetskih promjena, funkcionirala je unutar ljudskog tijela deset dana, proizvodeći žuč i održavajući stabilan protok krvi. 

Ova operacija predstavlja prekretnicu u području ksenotransplantacije, koja uključuje presađivanje organa između različitih vrsta. Genetske modifikacije svinjske jetre bile su ključne za smanjenje rizika od imunološkog odbacivanja organa. Istraživači vjeruju da bi ovakvi postupci mogli poslužiti kao privremeno rješenje za pacijente sa zatajenjem jetre dok čekaju odgovarajućeg ljudskog donora. 

Unatoč uspjehu, stručnjaci ističu potrebu za dodatnim istraživanjima kako bi se utvrdila dugoročna učinkovitost i sigurnost ovakvih transplantacija. Profesor Peter Friend s Sveučilišta u Oxfordu napominje da, iako su genetske modifikacije omogućile izbjegavanje odbacivanja, prisutnost izvorne jetre pacijenta otežava procjenu koliko bi svinjska jetra mogla podržati pacijenta s potpunim zatajenjem jetre. 

Ovo postignuće otvara nove mogućnosti u rješavanju globalnog nedostatka donorskih organa i pruža nadu za pacijente koji čekaju na transplantaciju jetre.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...