Zdravlje
ZNAČAJNO OTKRIĆE: Ovih 13 lijekova i dodataka prehrani potencijalno mogu usporiti starenje mozga...
14. Mar. 20250
Australska studija otkrila je da bebe koje su rano izložene antibioticima imaju niže razine antitijela protiv vakcina u kasnijoj dojenačkoj dobi.
Zdravlje
04. Apr. 2025 04. Apr. 2025
0
Bebe koje su tretirane antibioticima kao novorođenčad imaju smanjene imunološke odgovore na vakcine u kasnijoj dojenačkoj dobi, vjerojatno zbog promjena u mikrobiomu crijeva, sugerira novo istraživanje.
Australska studija pratila je 191 zdravu bebu od rođenja, a otkrila je da su one koje su primile antibiotike u prvim tjednima života imale značajno niže razine antitijela protiv više vakcina u dobi od sedam i 15 mjeseci. Od beba koje su bile uključene u istraživanje, 111 je bilo izloženo antibioticima u novorođenačkom razdoblju – bilo direktnim liječenjem (32 novorođenčadi), ili indirektno kroz majke koje su uzimale antibiotike tijekom poroda (49), ili u prvih šest tjedana nakon poroda (30).
Studija, objavljena u časopisu Nature, procijenila je mikrobiome beba u trenutku njihove prve rutinske vakcinacije u dobi od šest tjedana. Otkrila je da su bebe koje su direktno tretirane antibioticima pri rođenju imale manji broj korisnih bakterija u crijevima, poznatih kao Bifidobacterium.
Smanjenje Bifidobacterium povezano je s nižim razinama antitijela protiv više komponenti pneumokokne vakcine, kao i Haemophilus influenzae tipa b, i to u dobi od sedam i 15 mjeseci.
Profesor David Lynn, direktor programa na Južnoaustralskom institutu za zdravstvena i medicinska istraživanja, koji je sudijelovao u istraživanju, rekao je da se Bifidobacterium često nalazi u zdravom crijevnom mikrobiomu dojenčadi u prvim tjednima života.
„Ove bakterije su posebno prilagođene metaboliziranju oligosaharida ljudskog mlijeka [vrsta ugljikohidrata] u majčinom mlijeku, pa ćete vidjeti visoke razine tih bakterija u dojenčadi koja su dojena“, rekao je.
Lynn, koji je također profesor sustavne imunologije na Flinders University, rekao je da ove bakterije daju imunološkom sustavu „dodatni poticaj“, pripremajući ga za optimalni odgovor antitijela na vakcine.
„Ono što mislimo da je vjerojatno najvažnije je sastav mikrobioma u trenutku vakcinacije“, rekao je. „Antibiotici mogu poremetiti normalnu kolonizaciju bifidobakterijama i omogućiti drugim vrstama bakterija da nastane kolonizacija crijeva.“
Istraživanje je također proučavalo imunitet u miševima bez mikroba, otkrivši da su odgovori antitijela na pneumokoknu vakcinu uvelike ovisili o prisutnosti Bifidobacterium i poboljšali se kad su miševi dobili probiotik koji sadrži te bakterije.
Studija, koja je uključivala istraživače iz 12 institucija širom Australije, nije otkrila smanjene odgovore na vakcine kod beba čije su majke primile antibiotike tijekom poroda, sugerirajući da je izravno liječenje antibioticima u novorođenčadi imalo trajniji utjecaj na crijevni mikrobiom.
Lynn je rekao da rezultati studije ne bi trebali „previše zabrinjavati“ roditelje novorođenčadi koja su tretirana antibioticima. „Obično postoji vrlo dobar razlog za davanje tih antibiotika novorođenčadi, s obzirom na to da infekcije i sepse u toj kritičnoj ranoj životnoj dobi mogu biti vrlo ozbiljni.“
„Novorođenčad tretirana antibioticima ipak će imati 'prilično pristojne' odgovore na sve vakcine“, rekao je. „Otprilike u to vrijeme, oko sedmog mjeseca, većina beba bit će iznad onoga što se zove seroprotektivni prag, pa se očekuje da će biti zaštićene od infekcija.“
„Međutim, čini se da tijekom vremena odgovori u dojenčadi koja su direktno tretirana antibioticima opadaju nešto brže.“
Autori studije napomenuli su da je uzorak bio „relativno skroman“ i da nisu uključene bebe koje su rođene carskim rezom.
U narednim mjesecima, istraživači će započeti kliničko ispitivanje kako bi testirali da li bi davanje, novorođenčadima tretiranoj antibioticima, probiotika koji sadrži Bifidobacterium poboljšalo odgovore antitijela na rutinske vakcine, navodi The Guardian.
Probiotik je siguran i već se široko koristi u bolnicama kako bi zaštitio prijevremeno rođene bebe od stanja poznatog kao nekrotizirajući enterokolitis.
Zdravlje
ZNAČAJNO OTKRIĆE: Ovih 13 lijekova i dodataka prehrani potencijalno mogu usporiti starenje mozga...
14. Mar. 20250
Zdravlje
MUŠKARCI I ŽENE – OPREZ: Novo istraživanje otkriva šta bi mogao napraviti tihi "spavač" u mozgu...
11. Mar. 20250
Zdravlje
ŽENE BI MOGLE BITI IZLOŽENE VELIKOM RIZIKU: Zabrinjavajuće razine olova i arsena pronađene u…
11. Jul. 20240
Zdravlje
NOVA NADA ZA NAJTEŽE PACIJENTE: Njemački stručnjaci testiraju novu vrstu terapije za oboljele od raka…
11. Jan. 20240
Vijesti
ZASTUPNICI STRANAKA TROJKE O DODIKOVOM "POZIVU NA DIJALOG": Sa bjeguncima se pregovara samo o predaji!
Prije 18 min0
Svijet
TRUMP SE IZLANUO I "SUPTILNO" ZAPRIJETIO KINI: "Imamo oružje o kojem niko nema pojma, najmoćnije na svijetu..."
Prije 30 min0
Hronika
STRAŠNE SCENE U ČEČENIJI: Tijelo ubijenog tinejdžera izloženo na trgu
Prije 40 min0
Ekonomija
BH TELECOM POKRENUO PLATFORMU ZA E-AUKCIJE RASHODOVANE IMOVINE: Prvi javni poziv obuhvata vozila za reciklažu, dijelove kao i potpuno operativna vozila
Prije 40 min0
Zdravlje
PROVJERENI, STARI RECEPT: Napitak od ova tri jednostavna sastojka može učiniti čuda za organizam
08. Apr. 20250
Zdravlje
STOP DEBLJANJU: Ukoliko ste stalno gladni, obratite pažnju na jedan dodatak prehrani...
08. Apr. 20250
Zdravlje
OD NEDAVNO SU ZABRANJENE U EU: Stručnjaci otkrivaju treba li vaditi amalgamske plombe...
09. Apr. 20250
Zdravlje
JEDNOSTAVAN TRIK DA SE RIJEŠITE VINSKIH MUŠICA: Potrebna vam je samo čaša i...
Prije 22h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.