NVIDIA U PROBLEMIMA ZBOG TRGOVINSKOG RATA S KINOM: "Gubimo milijarde"

U službenoj objavi jučer navečer Nvidia je priopćila kako će njihov AI čip H20, posebno razvijen za kinesko tržište kako bi ispunjavao postojeće američke izvozne uvjete, ubuduće trebati posebnu dozvolu za prodaju u Kini. Ta ograničenja vrijedit će "na neodređeno vrijeme".

  • HiTec

  • 16. Apr. 2025  

  • 0

NVIDIA, jedan od najvećih proizvođača čipova u SAD-u, objavila je da bi zbog novih američkih ograničenja izvoza mogla izgubiti čak 5.5 milijardi dolara. Naime, administracija Donalda Trumpa zabranila je prodaju ključnih čipova za umjetnu inteligenciju Kini, što je izazvalo pad vrijednosti Nvidijinih dionica u trgovanju nakon zatvaranja burze.

U službenoj objavi jučer navečer Nvidia je priopćila kako će njihov AI čip H20, posebno razvijen za kinesko tržište kako bi ispunjavao postojeće američke izvozne uvjete, ubuduće trebati posebnu dozvolu za prodaju u Kini. Ta ograničenja vrijedit će "na neodređeno vrijeme".

Američke vlasti navode da su nova pravila donesena zbog rizika da bi se ti napredni čipovi mogli koristiti u kineskim superračunalima, čime bi Peking mogao steći prednost u globalnoj utrci za razvoj umjetne inteligencije. Zbog velikih zaliha H20 čipova i postojećih ugovora o isporuci Nvidia sada očekuje gubitak od 5.5 milijardi dolara u kvartalu koji završava 27. aprila.

Nvidia u problemima, ali i dalje među najvrednijim tvrtkama

Nvidijini čipovi posljednjih su godina igrali ključnu ulogu u razvoju umjetne inteligencije, a njihova tržišna vrijednost eksplodirala je - od 2020. dionice su im porasle za više od 1400%, što je kompaniju svrstalo među rijetke u SAD-u koje vrijede više od bilijun dolara. No vijest o novim ograničenjima izazvala je pad dionica od oko 6% u trgovanju nakon zatvaranja burze. To bi moglo rezultirati gubitkom milijardi dolara tržišne vrijednosti kad berza ponovno otvori.

Negativan trend već se prelijeva i na druge proizvođače čipova. U Aziji su dionice južnokorejskih divova poput Samsunga i SK Hynixa pale do 3%, dok su u Evropi dionice nizozemskog ASML-a potonule 5% nakon što je direktor tvrtke Christophe Fouquet upozorio da nove carine povećavaju nesigurnost u globalnom gospodarstvu.

ASML, koji proizvodi strojeve potrebne za proizvodnju čipova, također je izvijestio da su njihove narudžbe u prvom tromjesečju iznosile 3.94 milijarde eura, oko milijardu manje od očekivanja investitora. U SAD-u su i dionice konkurentske tvrtke AMD pale za 7% nakon objave Nvidijinih rezultata.

Nove carine i istrage dodatno kompliciraju situaciju

Industrija čipova dosad je bila izuzeta iz 10-postotnih carina koje su uvedene 5. aprila, no Trump je najavio da će ovog tjedna predstaviti nove carine na uvozne poluvodiče. Dodao je i da bi za neke tvrtke mogle postojati određene iznimke. Istodobno, američko Ministarstvo trgovine pokrenulo je istragu o utjecaju uvoza čipova i lijekova na nacionalnu sigurnost SAD-a.

SAD uvelike ovisi o čipovima iz Tajvana, a Trump je ranije uveo carinu od 32% na proizvode iz te zemlje. Ipak, ta je carina prošli tjedan suspendirana zajedno s većinom drugih "recipročnih" mjera.

Nvidia je jučer najavila kako planira uložiti do 500 milijardi dolara u infrastrukturu za umjetnu inteligenciju u SAD-u tijekom iduće četiri godine, čime želi ojačati svoju prisutnost u domaćoj proizvodnji. Tvrtka dizajnira čipove, ali njihovu izradu povjerava vanjskim partnerima poput tajvanskog TSMC-a (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company).

 

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...