POTPUNI PREOKRET: Donald Trump iznenadio sve, američki predsjednik donio odluku o...

Gourinchas je rekao da ta privremena obustava nije „materijalno“ promijenila globalnu prognozu u odnosu na referentnu.

  • Svijet

  • 23. Apr. 2025  

  • 0

Među razvijenim ekonomijama, Međunarodni monetarni fond (MMF) SAD-u je najviše snizio prognozu ekonomskog rasta za tekuću godinu. Razlog su trgovinske carine.

Očekuje se da će ekonomski rast SAD-a ove godine iznositi 1,8 %, što je pad u odnosu na januarsku procjenu MMF-a od 2,7 %.

MMF predviđa da će nagli rast carina i povećana nesigurnost dovesti i do „značajnog usporavanja” globalnog rasta.

Snižena je i prognoza za Ujedinjeno Kraljevstvo, gdje se sada očekuje rast od 1,1 % u ovoj godini.

Međutim, MMF predviđa da će britanska ekonomija rasti brže nego one Njemačke, Francuske i Italije.

S druge strane, inflacija u Ujedinjenom Kraljevstvu bit će najviša među razvijenim ekonomijama svijeta – 3,1 % ove godine – uglavnom zbog viših računa, uključujući račune za energente i vodu.

Prognoze je stigla uoči proljetnih sastanaka MMF-a i Svjetske banke u Washingtonu, gdje će se okupiti vodeći svjetski ekonomisti i kreatori ekonomskih politika.

Glavni ekonomist MMF-a, Pierre-Olivier Gourinchas, izjavio je kako globalna ekonomija „još uvijek nosi duboke ožiljke“ zbog „teških šokova iz protekle četiri godine“.

„Sada se ponovno ozbiljno testira,“ dodao je.

Novi preokret. Trump ne otpušta Powella?

U utorak je američki predsjednik Donald Trump izjavio kako „nema namjeru smijeniti“ predsjednika Federalnih rezervi Jeromea Powella, unatoč teškim kritikama na njegov račun.

Strahovanja da bi Trump mogao pokušati smijeniti Powella izazvala su panične prodaje na berzama posljednjih dana.

"Ne mislim ga smijeniti", rekao je Trump novinarima u Ovalnom uredu. "Htio bih da bude aktivniji u pogledu snižavanja kamatnih stopa", dodao je.

Ta je Trumpova izjava bila naznaka prvoga popuštanja nakon oštrih kritika koje je upućivao Powellu jer nije dodatno snizio kamatne stope otkako je Trump u januaru ponovno preuzeo dužnost predsjednika.

Kritike su često pratile prijeteće izjave, poput onih prošloge sedmice u objavama na društvenim mrežama u kojima je napisao da "jedva čeka" Powellovu smjenu. U ponedjeljak je Powella nazvao "velikim luzerom" i "Gospodinom Prekasno", referirajući se na činjenicu da Powell "kasni" sa smanjivanjem kamatnih stopa.

Te su primjedbe izazvale strah na financijskom tržištu koje neovisnost Federalnih rezervi smatra temeljem svoje vjerodostojnosti na globalnoj financijskoj pozornici.

No, dok se čini da su sada te prijetnje nestale, njegove kritike politici Federalnih rezervi prema kamatnim stopama ostaju jednako oštre. "Mislimo da je savršen trenutak za snižavanje stopa i voljeli bismo kada bi čelnik Federalnih rezervi uranio ili stigao na vrijeme, a ne zakasnio", rekao je Trump.

Povezanost opskrbnih lanaca

Trump je ove godine dao niz izjava o carinama – porezima koji se naplaćuju na robu uvezenu u SAD iz drugih zemalja.

U sve intenzivnijem trgovinskom ratu, SAD je uveo carine do 145 % na kinesku robu, dok je Kina uzvratila carinama do 125 % na američke proizvode.

SAD je također uveo 10-postotnu carinu na robu iz većine drugih zemalja, dok je za desetke država privremeno odgodio više stope na 90 dana.

Trump tvrdi da će carine potaknuti američke potrošače da kupuju domaće proizvode, povećati porezne prihode i dovesti do velikih ulaganja u zemlju.

No, MMF upozorava na moguće negativne posljedice po globalnu trgovinu, s obzirom na to koliko su današnji opskrbni lanci međusobno povezani.

Nesigurnost oko trgovinske politike bila je „glavni faktor“ iza sniženih prognoza rasta, rekao je Gourinchas.

„Suočeni s povećanom nesigurnošću... mnoge će kompanije pauzirati, smanjiti ulaganja i obustaviti narudžbe. To će biti prva reakcija.“

Vjerovatnoća recesije u SAD-u

MMF predviđa da će globalno gospodarstvo ove godine rasti 2,8 %, u odnosu na prethodnu prognozu od 3,3 %, a 2026. godine očekuje rast od 3,0 %. Snižena prognoza za SAD rezultat je veće političke nesigurnosti, trgovinskih napetosti i slabije (od očekivane) potrošnje građana. Očekuje se da će carine negativno utjecati na rast i 2026. godine.

MMF sada procjenjuje da postoji 40-postotna vjerojatnoća recesije u SAD-u ove godine, što je više od procjene od 25 % iz listopada prošle godine.

Ranije u utorak, bankarska skupina Institute of International Finance objavila je da očekuje „plitku recesiju“ u SAD-u kasnije ove godine, s negativnim rastom u trećem i četvrtom kvartalu 2025.

Za Kinu se očekuje rast od 4 % ove godine, što je pad u odnosu na prethodnu procjenu MMF-a od 4,6 %.

U Ujedinjenom Kraljevstvu snižena prognoza odražava učinak carina, veće troškove zaduživanja vlade i slabiju potrošnju građana zbog viših računa i troškova energije.

Međutim, MMF-ova prognoza za 2025. sada je blizu prognoze od 1 % koju je prošlog mjeseca objavio britanski Ured za budžetsku odgovornost (OBR). MMF očekuje da će britanska ekonomija iduće godine rasti 1,4 %.

U najnovijem Svjetskom ekonomskom izgledu, MMF iznosi i sljedeće prognoze:

Prognoza rasta eurozone smanjena je na 0,8 % za ovu godinu, u odnosu na prethodnih 1 %. Do 2026. predviđa se rast od 1,2 %, potaknut većom potrošnjom vlasti u Njemačkoj.

Španjolska je jedina razvijena ekonimija kojem je prognoza rasta za 2025. povećana – s 2,3 % na 2,5 %, djelomično zbog obnove nakon poplava.

Prognoza rasta Kanade za ovu godinu smanjena je na 1,4 % s prethodnih 2 %, zbog nesigurnosti oko carina i „geopolitičkih napetosti“.

Meksiko bilježi najveće sniženje – sada se predviđa pad gospodarstva od 0,3 % ove godine, u odnosu na januarsku prognozu rasta od 1,4 %.

MMF napominje da prognoze nikada nisu savršene zbog brojnih faktora koji utječu na ekonomski rast, te priznaje da je izrada najnovijih bila osobito izazovna.

Predviđanja su temeljena na tzv. „referentnoj prognozi“ MMF-a, na temelju stanja od 4. aprila, dva dana nakon što je Trump najavio širok raspon carina.

Gourinchas, spomenuti glavni ekonomist MMF-a rekao je da, bez obzira na prognoze MMF-a, „postoji mnogo mogućih putanja, s obzirom na nepredvidivost buduće trgovinske politike i različit utjecaj carina u pojedinim zemljama“.

MMF je također analizirao situaciju nakon što je SAD privremeno suspendirao mnoge carine, dok je istodobno znatno povećao one na kinesku robu.

Gourinchas je rekao da ta privremena obustava nije „materijalno“ promijenila globalnu prognozu u odnosu na referentnu, jer su ukupne stvarne carinske stope SAD-a i Kine i dalje visoke, a nesigurnost oko buduće politike i dalje ostaje.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...