Jeste li znali
NOVA STUDIJA: Hodanje od 30 minuta dnevno produžava život više od godinu
28. Avg. 20240
Glavu i prsa držite uspravno dok nožni palac posežete unatrag za svaki korak, kotrljajući se kroz stopalo od prstiju do pete.
Zdravlje
02. Dec. 2022 02. Dec. 2022
0
Hodanje je aktivnost koja nam dolazi automatski, ne zahtijeva svjestan napor, posebnu opremu, a pogotovo ne članstvo u teretanama. Možda je to i jedan od razloga zašto hodanje uzimamo zdravo za gotovo te nismo svjesni dobrobiti koju hodanje ima na naše zdravlje.
No što se događa ako prestanemo hodati po uobičajenom automatizmu te počnemo izazivati svoj mozak i tijelo hodajući unatrag? Osim što to zahtijeva više naše pozornosti, može donijeti i dodatne zdravstvene prednosti, ističe Jack McNamara sa Univerziteta East London u članku za The Conversation.
Tjelesna aktivnost ne mora biti komplicirana. Bez obzira na to jeste li redovito aktivni ili ne, čak i brza desetominutna dnevna šetnja može donijeti mnoštvo zdravstvenih dobrobiti i može se ubrojiti u preporučeni minimum Svjetske zdravstvene organizacije od 150 minuta aerobne aktivnosti tjedno, piše McNamara, koji predaje kliničku fiziologiju vježbanja.
Hodanje je ipak kompliciranije nego što to mnogi od nas shvaćaju. Da bismo ostali uspravni, pojašnjava McNamara, potrebna je koordinacija između našeg vizuelnog, vestibularnog (osjeti povezani s pokretima kao što su zakretanje, okretanje ili brzo kretanje) i proprioceptivnog (svijest o tome gdje se naše tijelo nalazi u prostoru) sistema.
Kada hodamo unatrag, našem mozgu treba više vremena da obradi dodatne zahtjeve koordinacije tih sistema. Međutim, povećana razina izazova sa sobom donosi veće zdravstvene prednosti, piše britanski stručnjak.
Poboljšanje stabilnosti i ravnoteže jedna je od tih dobro proučenih dobrobiti hodanja unatrag. Hodanje unatrag može poboljšati i normalan hod te ravnotežu kod zdravih ljudi, kao i kod onih s osteoartritisom koljena. Hodanje unatrag uzrokuje kraće, češće korake, što dovodi do poboljšane mišićne izdržljivosti mišića potkoljenica, a istovremeno smanjuje opterećenje zglobova, pojašnjava McNamara.
Dodavanje promjena u nagibu ili padu također može promijeniti raspon pokreta za zglobove i mišiće, nudeći olakšanje boli za stanja kao što je plantarni fasciitis, koji je jedan od najčešćih uzroka boli u peti. Promjene držanja do kojih dolazi hodanjem unatrag također koriste više mišića koji podupiru lumbalnu kralježnicu, što sugerira da bi hodanje unatrag moglo biti posebno korisna vježba za osobe s kroničnom boli u donjem dijelu leđa. Hodanje unatrag čak se koristi za prepoznavanje i liječenje ravnoteže i brzine hoda kod pacijenata s neurološkim stanjima ili nakon kroničnog moždanog udara, piše McNamara.
Dobrobiti promjene smjera hoda ipak nisu samo terapeutske, pa su tako znanstvenici krenuli s otkrivanjem i raznih drugih dobrobiti od takve tjelesne aktivnosti. Hodanje unatrag tako može biti još učinkovitije u reguliranju tjelesne težine od normalnog hodanja, koje isto tako pomaže u kontroli tjelesne težine.
Potrošnja energije pri hodanju unatrag gotovo je 40 posto veća od hodanja istom brzinom prema naprijed, a McNamara u tom smislu navodi studiju koja pokazuje smanjenje tjelesne masti kod žena koje su završile šestosedmični program treninga hodanja ili trčanja unatrag.
Iako se često proučava kao alat za rehabilitaciju, trčanje unatrag povećava snagu ključnih mišića uključenih u ispravljanje koljena, što se ne odnosi samo na prevenciju ozljeda već i na našu sposobnost generiranja snage i atletske izvedbe. Neprekidno trčanje unatrag smanjuje energiju koju trošimo kada trčimo naprijed. Ta poboljšanja u ekonomičnosti trčanja čak su korisna za iskusne trkače s već ekonomičnom tehnikom trčanja, pojašnjava britanski stručnjak.
Onima koji nemaju prostorne uvjete za nesmetano trčanje unazad McNamara sugerira dodavanje tereta pri hodanju unatrag, poput vuče tega. Ističe da povećanje ukupnog opterećenja povećava angažiranje mišića ekstenzora koljena, dok postavlja velike zahtjeve za srce i pluća u kratkom vremenu.
Ova vrsta vježbe može proizvesti odgovarajuću razinu otpora za poticanje značajnih poboljšanja u snazi donjih udova, s utezima za povlačenje od samo 10 posto ukupne tjelesne težine, što dovodi do poboljšanja vremena sprinta među mladim sportašima, piše McNamara.
Za kraj, britanski stručnjak daje i preporuke kako se početi aktivnije baviti hodanjem unatrag kako bi se dodatno poboljšali zdravlje i tjelesna sprema. U tom smislu za početak preporučuje hod unazad u zatvorenom prostoru, gdje je manja vjerovatnost da se neko može zabiti u drugu osobu ili neku neuočenu prepreku.
Oduprite se porivu da zgrčite tijelo i pogledate preko ramena. Glavu i prsa držite uspravno dok nožni palac posežete unatrag za svaki korak, kotrljajući se kroz stopalo od prstiju do pete. Jednom kada postanete samopouzdaniji hodajući unatrag, možete početi ubrzavati, pa čak i prijeći na traku za trčanje, pazeći da koristite vodilice kada je to potrebno. Ako koristite utege, počnite lagano. Usredotočite se na višestruke serije, a ne produžene udaljenosti i zapamtite da za početak održavate integritet svoje tehnike na udaljenosti većoj od 20 metara, savjetuje McNamara, a piše The Conversation
Jeste li znali
NOVA STUDIJA: Hodanje od 30 minuta dnevno produžava život više od godinu
28. Avg. 20240
Zdravlje
KORISNO JE: Doktori otkrili koliko treba hodati svaki dan da smanjimo rizik od srčanih bolesti
15. Jul. 20240
Zdravlje
STRUČNJACI SAVJETUJU: Evo koliko se morate kretati da biste poništili negativne posljedice dugotrajnog sjedenja…
27. Okt. 20230
Zdravlje
STRUČNJACI SAVJETUJU: Evo zbog čega je jako dobro često hodati zimi…
22. Jan. 20230
Mini market
VASKOVIĆ ISMIJAO SANJU VULIĆ: Oni neće ništa biti milostiviji prema Režimu njenog “boga” Milorada Dodika...
Prije 13 min0
Politika
SENAD PEĆANIN U NEVJERICI: "Pogledajte, molim vas, ministar unutrašnjih poslova FBiH je Ramo Isak..."
Prije 34 min0
Regija
SRBIJA NA NOGAMA: Protiv Vučićevog režima ustali studenti, učenici, legendarni glumci, ugledni profesori, svi traže samo jedno...
Prije 37 min0
Hronika
DRAMA NA SJEVEROISTOKU BiH: Vatra progutala sve, mještani spasili komšije, vatrogasci stigli na lice mjesta...
Prije 49 min0
Zdravlje
NOVA ŠVEDSKA STUDIJA OTKRIVA: Ukoliko jedete kolače, peciva i čokolade – ovo trebate znati...
19. Dec. 20240
Zdravlje
ISTINA ILI MIT: Stručnjak otkrio sve, ukoliko imate psorijazu i koristite ovaj domaći pripravak, budite oprezni...
21. Dec. 20240
Zdravlje
STRUČNJACI UPOZORAVAJU: Evo šta smanjuje rizik od pretilosti ili prekomjerne tjelesne težine u dobi od...
20. Dec. 20240
Zdravlje
NAGLE PROMJENE VREMENA SU OPASNE PO ZDRAVLJE: Kako se sačuvati?
19. Dec. 20240
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.