DARKO RUNDEK ZA „SB“ O BORBI ZA UNU: Volio bih vidjeti ovakav aktivizam i na Neretvi

„Slobodna Bosna“ kontaktirala je Rundeka želeći čuti nešto više o njegovom društvenom aktivizmu…

  • Društvo

  • 13. Avg. 2024  13. Avg. 2024

  • 0

Dok se bosanskohercegovački i hrvatski političari baškare po morima, kao i državni službenici, a ono preostalih što nisu na godišnjem odmoru obitavaju u ljetnom režimu – dok drugi rade oni leže, jedan je muzičar prekinuo svoj godišnji odmor kako bi otišao da brani Unu. Pjesmom i gitarom, jer to je njegovo najmoćnije oružje.

Brani izvor rijeke Une na kojeg se naumio hrvatski investitor sa upitnim dozvolama. Hrvatske institucije o ovom naumu nisu informirale institucije BiH. A kao da nisu ni morali jer bh. institucijama očito nije stalo, i kad su saznali iz medija i od stanovništva, nisu reagirali, a kamoli kao popularni Darko Rundek prekinuli ljetovanje i otišli u mjesto Donja Suvaja, da prepriječe bagerima put i dežuraju kako bi spriječili devastaciju Une.

„Slobodna Bosna“ kontaktirala je Rundeka želeći čuti nešto više o njegovom društvenom aktivizmu…

altScreenshot

Otkud Vi u ovoj borbi? Šta Vas je ponukalo, kako izgleda stanje na izvoru?

„Nazvao me prije oko dva tjedna Ulrich Eichelmann iz bečkog River Watcha, kojeg sam upoznao prilikom nekih ranijih akcija za spas balkanskih rijeka od izgradnje mini hidroelektrana i vidio njegov film Save the Blue Heart of Europe, da je doznao da kopaju kod izvora Une, da prekida odmor i ide tamo. Pitao me da li bih koncertom s nekoliko muzičara, za tri - četiri dana podržao borbu protiv devastacije Vrela Une. Udružen sa Sandom Hržić, koja je gorljivi zagovornik divljine i svih bića koji u njoj žive, krenuo sam tražiti koji je muzičar slobodan da mi se pridruži. Ana Kovačić, saksofonistica došla je sa ljetovanja u Savudriji, Miro Manojlović, udaraljkaš ostavio familiju u Paklenici, Igor Pavlica je došao s nama iz Zagreba...

Izvor Une je pravi prirodni dragulj, smaragdne boje, jedan od najdubljih na svijetu. Oko njega su visoke stijene i šuma. Stotinjak metara nizvodno su bespravni graditelji pregradili jednu stranu korita i bagerom izrovali jedinstveni zaštićeni kamen, pripremajući teren za betoniranje. Otkad smo došli, bager nije radio jer su ga u tome spriječili mještani i aktivisti.“

Zbog čega mislite da je Vaš angažman bitan?

„Mislim da je uz pravnu i ljudsku zaštitu bitan angažman umjetnika koji će ukazati na ljepotu, sklad i dublji smisao poštovanja prema prirodi čiji smo dio.

To je ujedno i podrška lokalnim ljudima, u početku su to bile velikom većinom žene, da je ono što brane od šire važnosti, a privlači i pažnju medija koji mogu izvršiti pritisak na strukture vlasti.“

Smatrate li da građanski aktivizam može donijeti promjene?

„Naravno da može. Prečesto zaboravljamo da su nosioci vlasti angažirani od strane građana da služe općem interesu. Građanski aktivizam je izraz volje i potreba građana na koje političari imaju obvezu odgovoriti, u skladu sa zakonima ili mijenjajući ih.“

Gdje biste još voljeli vidjeti ovakav aktivizam kao na Uni?

„Na Neretvi, ali čini se da će to teško uspjeti...“

Da li ste član ove organizacije koja se bori za rijeke i otkud s njima? Čini se da im spočitavaju zloupotrebe, rasturanje ranije organizacije koja se borila za spas rijeka...

„Ne znam na koju ovu organizaciju mislite, jer nisam član nijedne organizacije. U prethodnim akcijama sam surađivao sa Sabinom Šabić, u obrani rijeka od mini hidroelektrana u BiH i Srbiji svirajući i okupljajući ljude i aktiviste. Ta suradnja je bila bogata i poštena. Ovom prilikom sam surađivao direktno sa Ulrichom Eichelmannom, u kojeg imam povjerenja i lokalnim aktivistima, mještanima iz Donje Suvaje i Srba, a na Ulrichov poziv došli su i aktivisti iz BiH, Njemačke i Holandije. Od velike pomoći su bili i biolozi Boris Božić i Dunja Delić, sa svojim iskustvom rada u ministarstvu i poznavanjem zakonske regulative na području zaštite prirode. Mislim da je u ovom trenutku bitnije i hitnije sačuvati Unu nego se baviti eventualnim zastranjenjima u aktivističkom miljeu.“

alt

Foto: Udruga Una Srb

 Koje još probleme vidite u regiji da biste voljeli sudjelovati u promjenama?

„Osim rijeka ima mnogo problema sa otpadom, zagađivanjem zraka, zemlje pesticidima i herbicidima, umiranjem mora... ali bitno bi bilo da uspijemo što prije zajednički dovesti u pitanje smjer razvoja ove civilizacije koja srlja u propast.“

Nastupali ste nedavno u Sarajevu, sada Vas očekujemo u Visokom... Koristite li te koncerte za slanje društvenih poruka?

„Ponekad progovorim o tim temama, ali mislim da je bitnije da muzikom i pjesmama njegujem senzibilitet koji će postaviti točna pitanja.“

Očekujemo li uskoro nešto novo od Rundeka?

„Uvijek :)“

Razgovarala: S. Hodžić

Odgovarao: Darko Rundek u saradnji sa Sandom Hržić

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...