OVO SE RIJETKO VIĐA: Usred Sahare stvorilo se jezero

Količina padavina možda ne izgleda impresivno po standardima, ali veliki dio Sahare će u septembru dobiti znatno više od 500% normalnih mjesečnih padavina, piše Newsweek.

  • Šareni svijet

  • 06. Sep. 2024  06. Sep. 2024

  • 0

Jedinstveni događaj padavina trenutno se odvija širom pustinje Sahare, jednog od najsušnijih mjesta na Zemlji.

Količina padavina možda ne izgleda impresivno po standardima, ali veliki dio Sahare će u septembru dobiti znatno više od 500% normalnih mjesečnih padavina, piše Newsweek.

Na predikcijama vremenskih uslova pokazuju nalet jake kiše koja trenutno pogađa pustinju Saharu, koja je, kao najveća topla pustinja na svijetu, poznata po suhim uslovima. Sahara je treća najveća pustinja na svijetu po površini.

Prognoze, koju je Zoom Earth objavio na X-u, nekadašnjem Twitteru, u četvrtak ujutro, pokazuje kišu koja se kreće širom sjeverozapadne Afrike u srijedu ujutro. Kiša nastavlja da udara u regionu do četvrtka, a radar predviđa da će se nastaviti i u petak. Količina kiše varira od slabe do jake, prema radaru.

“Jaka kiša se kreće preko pustinje Sahare? Mali i Mauritanija trenutno imaju neuobičajeno visok nivo padavina”, stoji u opisu posta Zoom Eartha sa snimkom.

Post dalje povezuje padavine sa malim brojem uragana u Atlantskom okeanu koji su ove godine uticali na SAD.

„Tropski talasi, koji se često razvijaju u uragane, nisu se tako snažno pojavljivali iz centralne Afrike. Jedan ključni faktor za formiranje tropskih talasa je zona intertropske konvergencije (ITCZ). Ona se pomjerila dalje na sjever nego inače. Ovo, u kombinaciji sa rekordno pozitivnom sjevernoatlantskom oscilacijom (NAO), promijenilo je vremenske obrasce širom Atlantika i Afrike”, piše Zoom Earth.

Jezero u pustinji

Promjena je izazvala više kiše u dijelovima svijeta koji inače ne vide velike količine padavina, kaže Zoom Earth, kao što su pustinje Sahel i Sahara, prenosi Blic.

Stanovnici malog grada Ain Sefra u Alžiru bili su iznenađeni kada su vidjeli kako se ogromno jezero formira u inače suhoj pustinji, rijedak prirodni fenomen koji se pojavljuje nakon veoma jake kiše.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...