MELINA BORČAK NAKON SKANDALA U BRATUNCU: "Ne smijemo dozvoliti da se izvlače lažima!"

"Dakle, evropski mediji i politika su u nama vidjeli i željeli vidjeti samo muslimane, divljake u 'građanskom ratu', a ne ljude koji brane svoju državu od genocidne agresije", kaže Borčak.

  • Mini market

  • 17. Jul. 2024  17. Jul. 2024

  • 5

Predstavnici pet zemalja Europske unije (EU) položili su cvijeće na spomen obilježje groblja u Bratuncu, gdje su ukopani i vojnici tzv. vojske RS-a koji su učestvovali u genocidu u Srebrenici.

Sve se dešava samo nekoliko dana nakon obilježavanja genocida u bivšoj "Sigurnoj zoni" Ujedinjenih nacija, pa su žrtve konsternirane licemjernim odnosom EU zvaničnika. Reagirala su brojna udruženja, zvaničnici...

I dok iz Delegacije EU nastoje "objasniti" skandal, pristižu nove reakcije.

U izjavi za portal Radiosarajevo.ba bosanska novinarka Melina Borčak ukazala je na europske narative koji su vodili ovakoj relativizaciji. 

"Poznati španski fotoreporter Javier Bauluz je prije nekoliko dana ispričao kako su redakcije njegove slike uvijek potpisivale s 'muslimanska armija', koliko god on objašnjavao da je Armija RBiH bila multietnička i multireligijska. Dakle, evropski mediji i politika su u nama vidjeli i željeli vidjeti samo muslimane, divljake u 'građanskom ratu', a ne ljude koji brane svoju državu od genocidne agresije", kaže Borčak.

Iz tog rasizma, dodala je, nastao je već tradicionalni narativ o "građanskom ratu divljih Balkanaca" koji su se "svi međusobno" ubijali. 

"Na kraju su Srbi malo pretjerali sa Srebrenicom, ali inače su 'sve strane' bile tu negdje, a muslimani su ionako sumnjivi. Ovaj narativ je standard u očima naših evropskih komšija kojima naši životi nisu dovoljno važni da se uopšte zapitaju šta se zapravo desilo tokom genocida u Prijedoru, Foči, Višegradu, Bijeljini i čitavoj BiH. Zato nije problem pokloniti se 'nevinim žrtvama' čak iako nisu nevine i čak iako se iste diplomate nikada ne bi poklonile zaista nevinim žrtvama bombardovanja Dresdena nekoliko dana nakon godišnjice obilježavanja Holokausta. Jer shvataju da se one koriste za relativizaciju genocida", ističe Borčak.

Smatra da iz ovog javnost iz BiH mora izvući poruke.

"Prema tome, jedna od najvažnijih borbi svih antifašista BiH i šire mora biti da evropsku javnost naučimo činjenicama i da se njihovi političari stide svake sekunde nedjelovanja za Bosnu, a kamoli ovakvih gadosti koje trebaju biti i sankcionisane i krivično gonjene ukoliko je moguće po bh. i evropskim zakonima. Ne smijemo dozvoliti da se izvlače lažima i moramo pokazati ujedinjenost i snagu - kod svakog skandala od sitnih do velikih", zaključuje Borčak.

Komentari - Ukupno 5

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...