VESIĆ BIO BOLJI STUDENT OD VUČIĆA NA PRAVNOM FAKULTETU: Otkriveno kakav je bio predsjednik Srbije na fakultetu, nije ni blizu najboljeg studenta

Na sajtu Pravnog fakulteta postoji pretraživa baza diplomiranih studenata, iz koje FakeNews tragač saznaje da je Aleksandar Vučić studije započeo 1988, a završio ih 16. novembra 1994. godine, dakle za nešto više od šest godina.

  • Regija

  • 17. Jul. 2024  

  • 1

FakeNews tragač analizirao je veliki broj arhivskih dokumenata kako bi sačinio listu najboljih studenata Pravnog fakulteta u Beogradu, s posebnim fokusom na generaciju s kojom je studije započeo predsjednik Vučić (1988/9). Onima koji žele brz zaključak, bez mnogo digresija, ishod bismo mogli sažeti u dva pitanja i odgovora: Da li je Aleksandar Vučić bio odličan, natprosječan student? Bez sumnje – jeste. A da li je Aleksandar Vučić bio najbolji student prava? Bez sumnje – nije. Ni u svojoj generaciji, a kamoli u istoriji Pravnog fakulteta, piše ovaj portal.

Na sajtu Pravnog fakulteta postoji pretraživa baza diplomiranih studenata, iz koje FakeNews tragač saznaje da je Aleksandar Vučić studije započeo 1988, a završio ih 16. novembra 1994. godine, dakle za nešto više od šest godina.

Iako bi se moglo reći da je Vučić jednu godinu studija u prosjeku završavao za godinu i po – čak i uz takav "produžetak" bio je natprosječan. Naime, na prijemu Vućićeve generacije brucoša (1988/9) dekanka Ljubica Kandić izjavila je da studije mogu da se završe za četiri godine, ali da je prosječna dužina studiranja na Pravnom fakultetu sedam godina.

Dakle, Vučić je u roku kraćem od prosečnog završio studije s vrlo visokom prosječnom ocenom – 9,44.

Da li je Vučić bio najbolji student u istoriji Pravnog fakulteta?

Čak i da je Vučić završio studije u roku, s prosječnom ocjenom 10,00, bilo bi nefer nazvati ga „najboljim studentom u istoriji Pravnog fakulteta“, jer je mnogo onih koji su imali besprekoran učinak.

Da bismo stekli jasniji uvid u listu „najboljih“  FakeNews tragač je kombinovao nekoliko arhivskih izvora: fakultetske hronike objavljene unutar „Anala Pravnog fakulteta“, bilten „Acta diurna“, arhiviranu verziju sajta Univerziteta u Beogradu, kao i dostupne biografije uglednih pravnika koji su diplomirali na Pravnom fakultetu.

Fakultet i univerzitet već decenijama dodjeljuju priznanje najboljem studentu u generaciji, vodeći računa o prosječnoj ocjeni i dužini studija. Nažalost, podaci za određene školske godine nedostaju, pri čemu ne se može biti sigurni da li je nagrada u tim periodima uopšte dodjeljivana. FakeNews tragač je pisao Pravnom fakultetu, ali odgovore nije dobili.

Ukupno su identifikovali 54 studenta generacije, počevši od Grozdane Vučićević Petrović: ona je nagradu dobila 1966/7. godine, a studije je završila s prosjekom 9,91. Na dugoj listi dobitnika nalaze se mnoga poznata imena: profesori prava Miroljub Labus, Stevan Lilić, Dragor Hiber, Ivana Simović Hiber, Vladimir Vuletić, advokat i političar Vladimir Cvijan, sudija Ustavnog suda Vesna Ilić…

Podatak o prosječnoj ocjeni bio je dostupan za 42 studenta generacije od 1967. do danas, pri čemu je najniža prosječna ocjena (na nepotpunoj listi FakeNews tragača) bila 9,2 (1982/3), a najviša – 10,00. Došli su, štaviše, do imena čak 23 studenta generacije koji su ovaj fakultet završili s maksimalnim učinkom. A tu nije kraj, jer prosek 10,00 sam po sebi ne garantuje da će neko dobiti ovo prestižno priznanje. Na primer, školske 2011/2. je čak šestoro studenata diplomiralo s najvišom ocenom.

A kakav bi bio „prosjek prosjeka“, tj. prosječan iznos prosječnih ocjena najboljih studenata Pravnog fakulteta? Sudeći prema njihovoj listi – 9,87, znatno više od Vučićevih 9,44. Dodaje se i to da su svi studenti generacije prethodnih 12 godina imali prosječnu ocjenu 10.

Nažalost, FakeNews tragač nije uspio da dođe do informacije o tome ko je u Vučićevoj generaciji proglašen najboljim diplomiranim studentom, a ne znaju ni da li je nagrada uopšte dodijeljena te 1992. godine.

Ipak, uvidom u arhivske materijale mogu nedvosmisleno potvrditi da je bilo boljih od aktuelnog predsednika Republike. U „Analima Pravnog fakulteta“ za 1990. pronalazimo spisak nagrađenih studenata s prosječnom ocjenom iznad 8,5, a na tom spisku se nalazi i Aleksandar Vučić: broj dosijea 88-8, prosečna ocena 9,57. Iznad njega su još dvojica studenata iz iste generacije s prosjekom 10,00, ali i Goran Vesić, aktuelni ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, s prosekom 9,85.

Međutim, riječ je o nagradama za završenu prvu godinu, a najvrijedniji studenti generacije upisane 1988. tada su već završili i drugu. Među njima je bila i Sanja Stepanović, koja je u to vrijeme imala prosjek 10,00, a danas radi kao profesorka na Fakultetu političkih nauka. Ona je fakultet završila za četiri godine (oktobar 1992) s izuzetnom prosječnom ocjenom 9,90, a u „Borbi“ je nekoliko mjeseci prije diplomiranja navedena kao najbolja studentkinja Pravnog fakulteta. FakeNews tragač je poslao upit profesorki Stepanović kako bi saznao da li je i zvanično proglašena za studentkinju generacije, ali odgovor nisu dobili.

U Vučićevoj generaciji studirao je i Robert Sepi, koji u svojoj biografiji navodi da je školske 1991/2. godine (dakle u vrijeme kada je još bio student) dobio „Nagradu Pravnog fakulteta za najbolje rezultate postignute tokom studiranja (student generacije)“. Studije je započeo 1988, a završio ih 1994. godine. Danas radi kao pravni savjetnik u organizaciji Transparentnost Srbija.

„Tu nagradu sam dobio kao student jer je to bila jubilarna godina Pravnog fakulteta, tj. te godine se proslavljalo 150 godina postojanja i rada Pravnog fakulteta“, navodi Sepi i dodaje da još čuva zlatnik koji mu je tad dodeljen. „Moj uspeh se od tada nije promenio, ali posle toga nisam pozivan da primim bilo kakvu nagradu ili pohvalu. Stoga nemam odgovor na vaše pitanje kako su dodeljivane nagrade i da li znam ko je bio student generacije na kraju studija“.

Naposletku, iako ne znamo ko je tačno bio student generacije upisane 1988. godine, znamo da Aleksandar Vučić nije.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 1

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...