"MIROVNI PLAN" OLAFA SCHOLZA: Još samo da Ukrajina prihvati teritorijalne ustupke

Plan navodno uključuje dopuštanje Rusiji da zadrži ilegalno osvojene ukrajinske teritorije, a zasniva se na hipotezi da bi Kijev nekako prihvatio teritorijalne ustupke. Vijest je izazvala reakcije i Kijeva i Moskve, prenosi BBC Ukrajina.

  • Evropa

  • 10. Sep. 2024  

  • 0

Prema izvještaju italijanskog lista La Repubblica objavljenog 9. septembra, njemački kancelar Olaf Scholz navodno priprema "mirovni plan" za Ukrajinu kako bi Moskvu doveo za pregovarački sto.

Plan navodno uključuje dopuštanje Rusiji da zadrži ilegalno osvojene ukrajinske teritorije, a zasniva se na hipotezi da bi Kijev nekako prihvatio teritorijalne ustupke. Vijest je izazvala reakcije i Kijeva i Moskve, prenosi BBC Ukrajina.

La Repubblica kaže da Scholz ima cilj da uđe u historiju kao "mirovni kancelar" koristeći rat u Ukrajini da vrati izgubljene političke pozicije. List se poziva na izvore u njemačkom parlamentu koji tvrde da Scholz sa nekim članovima stranke radi na svojevrsnim "minskim sporazumima" koji bi mogli uključivati ​​prebacivanje dijela ukrajinske teritorije Moskvi.

Zašto ova inicijativa ima težinu?

Iako Scholz nije službeno komentarisao svoje navodne planove o "primirju", on je u nedavnom intervjuu za njemački kanal ZDF izjavio da bi sljedeća mirovna konferencija trebala uključiti Rusiju. Spomenuo je da je o ovom pitanju razgovarao s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim s kojim je u "dobrim" odnosima.

Dogovori su zahtijevali povlačenje trupa, što je bilo nemoguće za Rusiju jer bi izgubila kontrolu nad okupiranim područjima i predstavljanje ruskih okupacionih vlasti u ukrajinskom parlamentu. Ukrajina to nije mogla prihvatiti jer je podrazumijevalo priznavanje entiteta pod ruskom upravom.

Ukrajina nikada nije ratifikovala dokumente i nisu uspjeli uspostaviti trajni prekid vatre jer je u istočnoj Ukrajini trajao rovovski rat niskog intenziteta. Međutim, dali su Ukrajini nekoliko relativno mirnih godina za reformu vojske.

Istina je da su Mađarska i zemlje BRICS-a također imali svoje pokušaje, ali jasno je zašto ova inicijativa ima veću težinu. Razlog je jednostavan: to je inicijativa države koja je druga ili treća najvažnija država globalnog Zapada, ključna država Evropske unije i najvažniji saveznik SAD-a na evropskom kontinentu.

Ako se zemlje globalnog Juga priključe ovome, vjerojatnost za mirovne pregovore se znatno povećava.

Reakcije Rusije i Ukrajine

U odgovoru na objavu, šef Ureda predsjednika Ukrajine Andrii Yermak je rekao da će Ukrajina pristati na mir samo pod uslovom da vrati sve svoje teritorije.

"Isključivo ukrajinska 'formula mira', norme međunarodnog prava, teritorijalni integritet i suverenitet Ukrajine. Ovo je jedini put do pravde", napisao je Yermak na Telegramu.

 

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je da je Rusija spremna da razmotri sve prijedloge, ali da prvo želi dobiti detalje inicijative njemačkog kancelara.

"Ne odbacujemo nikakve planove unaprijed, ali moramo razumjeti o čemu se radi. O tome smo i sami saznali iz medija, da se navodno sprema neki plan. Ne znamo koji bi detalji tu mogli biti uključeni", rekao je Peskov.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...