SLUČAJ KOJI JE UZBURKAO CRNOGORSKU JAVNOSTI: Novi zaplet u predmetu "Tunel", motiv upada u depo bila...

Zbog prokopavanja tunela i upada u depo Višeg suda, Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici je 9. septembra podiglo optužnicu protiv Veljka Markovića, Milana Markovića, Dejana Jovanovića, Katarine Baćović, Marijana Vuljaja i Nikole Milačić.

  • Regija

  • 14. Sep. 2024  14. Sep. 2024

  • 0

Osnovno tužilaštvo obustavilo je istragu protiv optuženih u predmetu ,,Tunel“ u dijelu kojim su se teretili da su u depo Višeg suda u Podgorici upali kako bi kontaminirali dokaze i na taj način opstruirali pojedine postupke koji se vode pred ovim sudom, potvrdila je za Pobjedu advokatica Maja Turković.

"Državni tužilac Marko Mugoša u Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici donio je naredbu kojom je obustavljena istraga pokrenuta u slučaju ,,Tunel“ protiv Veljka Markovića, Milana Markovića, Dejana Jovanovića, Vladimira Erića, Katarine Baćović, Nikole Milačića i Predraga Mirotića, zbog krivičnog djela sprečavanje dokazivanja iz člana 390 stav 2 KZ CG u saizvršilaštvu",  saopšteno je Pobjedi.

Sprečavanje u dokazivanju samo je jedno od četiri krivična djela za koja se tereti ova grupa.

"Tužilaštvo je zaključilo da se jedino može izvući zaključak da je okrivljenima bila namjera sticanje protivpravne imovinske koristi, zbog čega će se postupak u tom dijelu nastaviti pred nadležnim sudom", kazala je Turković.

Ona je kazala da tužilaštvo u obrazloženju naredbe u bitnom zaključuje da nema dokaza da su okrivljeni izvršili krivično djelo sprečavanje dokazivanja u saizvršilaštvu, odnosno da su njihove radnje bile usmjerene na to da otežaju postupke koji se vode ili su se vodili pred Višim sudom u Podgorici.

"Ovakvom odlukom, tužilaštvo je potvrdilo stav odbrane da je slučaj ,,Tunel“ od samog početka bio pod snažnim političkim uticajem ", kazala je advokatica Turković.

Istraga upada u depo Višeg suda 8. septembra prošle godine pokazala je da motiv šestočlane grupe u ovom kriminalnom poduhvatu nije bio kontaminacija dokaza u istrazi ubistva Duška Jovanovića, kao i u predmetima koji se vode protiv pripadnika kavačkog klana, kako su to tvrdili pojedini političari nakon razotkrivanja ove afere.

Popis nestalih dokaza pokazao je da su tajni posjetioci iz depoa Višeg suda iznijeli 11 mobilnih telefona i 19 komada oružja, a prema nezvaničnim informacijama radi se uglavnom o pištoljima novije proizvodnje.

Izvori Pobjede iz obavještajnog sektora, kako su pisali, kategorični su da je u depo upala mafija kako bi se domogla „svoga“ kokaina i „namirila“ dugove i da „posao“ nije mogla da završi bez podrške ljudi iz sektora bezbjednosti i vlasti.

Međutim, odmah nakon otkrivanja „tunela“, javnosti je saopšteno da više od tone kokaina, zaplijenjenog u Zeti, nije bilo deponovano u tom depou, već da je ta droga čuvana u kancelariji na spratu.

Iz svega se može zaključiti da kopači, pošto u depou nisu našli drogu, ponijeli su sa sobom ono što su našli – oružje i telefone.

Zbog prokopavanja tunela i upada u depo Višeg suda, Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici je 9. septembra podiglo optužnicu protiv Veljka Markovića, Milana Markovića, Dejana Jovanovića, Katarine Baćović, Marijana Vuljaja i Nikole Milačić.

Oni se terete za krivično djelo kriminalno udruživanje u sticaju sa krivičnim djelima teška krađa u saizvršilaštvu i falsifikovanje isprave, a Vuljaj za krivično djelo pomoć učiniocu poslije izvršenog krivičnog djela.

Podizanje optužnice u ovom slučaju bilo je iznenađujuće za advokate okrivljenih budući da u istrazi nisu, prema njihovim saznanjima, prikupljeni dokazi koji bi dali i nagovještaj ko stoji iza upada u depo Višeg suda, niti šta je bio motiv zbog kojeg se krenulo u ovaj nesvakidašnji kriminalni projekat.

DNK vještačenje pokazalo je da u tunelu nisu pronađeni biološki tragovi Piperovića, Milačića i Erića koji su, prema sumnjama tužilaštva, učestvovali u prokopavanju do depoa Višeg suda.

Slučaj koji je uzburkao crnogorsku javnost još uvijek nije dobio epilog. Da li su dokazi tužilaštva dovoljno čvrsti pokazaće se u narednoj fazi – kontradiktornom postupku. Ono što je lako predvidjeti kao problem u predstojećem procesu suđenja je nemogućnost rekonstrukcije mjesta zločina s obzirom na to da je tunel, kroz koji je iz stana susjedne zgrade provaljeno u depo Višeg suda, zabetoniran 9. oktobra prošle godine. Podsjećamo da je tunel zabetoniran na prijedlog tadašnjeg premijera Dritana Abazovića.

Bitan detalj u vezi sa ovim nesvakidašnjim slučajem jeste i da su se dan nakon otkrića tunela, koji vodi do depoa Višeg suda, premijer Abazović, ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić i ministar pravde Marko Kovač sa saradnicima pojavili na licu mjesta – u podrumu stana u Njegoševoj ulici i potom u depou - iako uviđaj nije bio završen.

Prve informacije o provali u depo Višeg suda pojavile su se 11. septembra prošle godine.. Narednog dana saopšteno je da je u depo provaljeno kroz tunel koji je vodio do podruma stana u susjednoj zgradi.

Interesantno je da ,,rupu u zidu“ depoa i tunel nisu otkrili policijski inspektori, već službenice Višeg suda kada su tokom popisa, sat iza ponoći, tražeći odakle struji vazduh u prostoriji gdje nema klime - iza police sa registratorima, otkrile rupu u zidu, a onda i tunel.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...