PROBLEM ZA DOMAĆE IZVOZNIKE: Pad njemačke ekonomije uzrokovao zatvaranje fabrika i gubitak radnih mjesta u BiH

Ekonomisti upozoravaju da je ova situacija posebno teška za bh. izvoznike, koji su značajno oslonjeni na njemačko tržište.

  • Ekonomija

  • 25. Avg. 2024  

  • 0

Recesija u njemačkom proizvodnom sektoru nastavila se produbljivati tokom augusta, a znakovi oporavka još nisu na vidiku, navodi se u izvještaju agencije Markit Economics.

Ovakve negativne vijesti iz Njemačke direktno utiču na ekonomiju Bosne i Hercegovine, izazivajući zatvaranje fabrika, gubitak radnih mjesta i stagnaciju plata.

Ekonomisti upozoravaju da je ova situacija posebno teška za bh. izvoznike, koji su značajno oslonjeni na njemačko tržište. Admir Čavalić, ekonomista, ističe da Bosna i Hercegovina, kao svojevrsni ekonomski satelit Evropske unije, a posebno Njemačke, trpi ozbiljne posljedice zbog ekonomske stagnacije u toj zemlji.

“Mi, nažalost, ne možemo učiniti mnogo osim pokušati poboljšati naše poslovno okruženje kako bismo olakšali prilagođavanje privrede novim uslovima,” izjavio je Čavalić. Dodao je da Bosna i Hercegovina treba pratiti situaciju i raditi na pristupanju Svjetskoj trgovinskoj organizaciji te jačanju regionalne saradnje kroz CEFTA sporazum i Berlinski proces.

Ekonomista Saša Stevanović istakao je da njemačka ekonomska kriza negativno utiče na cijelu Evropu, s obzirom na to da je njemačka privreda dugo bila pokretač evropskog ekonomskog rasta. On naglašava da su prognoze za njemačku ekonomiju sumorne, jer osnovni problemi nisu riješeni, a direktna šteta za BiH, zbog smanjenog izvoza, procjenjuje se na oko 150 miliona KM.

Stevanović je također upozorio da se konkurentnost njemačke ekonomije smanjuje, dok druge ekonomije, poput SAD-a, Kine i Indije, bilježe rast zahvaljujući drugačijim pristupima ekonomskom upravljanju. Prema njegovim riječima, Njemačka mora pronaći načine da se prilagodi globalnim ekonomskim trendovima, ili će se suočiti s daljnjim padom.

Ova situacija još jednom potvrđuje koliko je bh. privreda ranjiva na ekonomska kretanja u Evropi, a posebno u Njemačkoj, te koliko je važno diversificirati izvozna tržišta i jačati regionalnu saradnju kako bi se smanjila ovisnost o jednom tržištu.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...